Geronimo

Autor: Vladimír Bis | 23.8.2007 o 7:45 | Karma článku: 11,47 | Prečítané:  4181x

Nemá zmysel bojovať, keď nemôžeme veriť vo víťazstvo!" (Ten, ktorý zíva / Goyathlay)

Geronimo sa narodil asi v roku 1829 pri prameni rieky Gila v dnešnej Arizone v kmeni Apačov - Nedniov slávneho náčelníka Mangasa Coloradasa. Dlhé roky nepretržite bojoval proti belochom. Je symbolom posledného indiánskeho boja v Severnej Amerike. Prečo tak vytrvalo bojoval? Keď bol mladý, oženil sa s najkrajšou Apačkou v kmeni. Volala sa Alopé. Bola zavraždená spolu s tromi malými synmi v masakri pri Casas Grandes. General Carrasco prepadol apačskú dedinu, kde neboli prítomní bojovníci. Mučil deti, znásilňoval ženy a potom ich všetky pozabíjal. Keď sa Geronimo s bojovníkmi vrátil, našiel svoju rodinu mŕtvu a zohavenú a prisahal pomstu všetkým belochom, špeciálne Mexičanom. So svojimi spojencami Nanom a Victoriom prepadával belochov, kde na nich natrafil. Nepoznal zľutovanie. Preto bol belochmi nazývaný aj „prevtelený diabol". Málokto však ľutoval Geronima, že mu vyvraždili rodinu.

geronimo1.jpg  geronimo6.jpg

Napokon ho viackrát zavreli do rezervácie, ale aj odtiaľ mnohokrát utiekol. Nehostinné prostredie severoamerického juhozápadu, piesok, skaly a vzácna voda, to bolo ideálne prostredie pre Geronimovu partizánsku vojnu. Samozrejme nevládal donekonečna bojovať, najmä vtedy, keď už všetci jeho bývalí spojenci kapitulovali.
"Vzdávam sa ti." povedal Geronimo 25. marca 1886 generálovi Crookovi. „Rob so mnou, čo chceš. Kapitulujem. Kedysi som lietal ako vietor. Teraz sa ti vzdávam a tým sa všetko končí."
Lenže počas jednaní o kapitulácii Geronimo ušiel do Mexika a ministerstvo vojny pokarhalo generála Crooka. Ten rezignoval a na jeho miesto prišiel brigádny generál Nelson Miles.
Geronimo posledný krát kapituloval 24. augusta 1886 v pohorí Sierra Madre, spolu so svojími 24 bojovníkmi, ktorých po celej Arizone a Novom Mexiku naháňala päťtisícová armáda generála Milesa, 500 apačských stopárov a tisíce dobrovoľníkov.

GeronimoToFlorida-large.jpg

geronimo9.jpg

Napokon sa vzdal generálovi Milesovi. Ten o ňom povedal: „Geronimo bol najhorší, najstrašnejší Indián, aký kedy žil." Zakrátko bol prevezený ako vojnový zajatec do pevnosti Marion na Floride.
Až do svojej smrti v roku 1909 (zápal pľúc, pevnosť Fort Sill, Oklahoma) zostal Geronimo 23 rokov vojnovým zajatcom, kde žil ako farmár. Pochovali ho na apačskom cintoríne. Legenda hovorí, že jeho kosti krátko po pohrebe na cintoríne pevnosti Fort Sill tajne vykopali a preniesli kamsi hlboko do hôr Sierra Madre.

geronimo3.jpg  geronimo2.jpg

Geronimo bol posledným apačským vojenským vodcom, ktorý vyše 30 rokov bojoval proti belochom. Pripisuje sa mu zabitie 2500 američanov a 5000 mexičanov. Belosi boli po Geronimovom zajatí dlhé roky presvedčení, že apačský odpor bol definitívne zlomený. Avšak v roku 1930 (!), teda 21 rokov po Geronimovej smrti, sa na úpätí vrchov Sierry Madre objavili indiánski jazdci, prepadli zopár rančov, zabili niekoľko ľudí a bez stopy zmizli v neprístupných horách. Vraj išlo o skupinu pod vedením Geronimovho vnuka.
Geronimo slúžil spisovateľovi Karlovi Mayovi ako vzor pre vytvorenie postavy Winnetoua.

Geronimo_1905.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Bašternákov majetok nie je "v bezpečí". Súd uznal nároky štátu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

Cynická obluda

Klérofašisti majú naponáhľo

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.


Už ste čítali?