Divoký Bill Hickock

Autor: Vladimír Bis | 31.8.2007 o 8:18 | Karma článku: 11,26 | Prečítané:  5520x

Divoký Bill, vlastným menom James Butler Hickock, sa narodil 27. mája 1837 v Troy Grove v Illinois. Aj v jeho prípade, ako pri iných slávnych pištoľníkoch platilo, že legendou sa stal zásluhou iných, ktorí mnohonásobne nafukovali jeho činy.

Osoba Divokého Billa, ako to už býva zvykom, bola často idealizovaná a nielen on, ale aj iné ikony ako Buffallo Bill či Wyatt Earp často balansovali na hranici zákona a mnohokrát ju aj prekročili. Autori rôznych novinových článkov či románov vyšplhali počet zabitých Divokým Billom až na číslo 100 (kde sú samozrejme podľa vtedajšieho zvyku zahrnutí len belosi) a Bill sa nielenže nebránil, dokonca na tento fakt prikyvoval. A tak vznikla legenda.

BillHickok1.jpg  wild-bill-hickock-sized.jpg

Bill Hickock sa už ako malý chlapec naučil vynikajúco narábať so strelnými zbraňami, doslova sa do nich zaľúbil a táto láska mu vydržala celý život. Ako 8 ročný sa zoznámil s koltom, k štrnástym narodeninám dostal od otca novučičkú pušku. Neskôr fungoval ako ozbrojený sprievod transportu dobytka a aj ako pohonič. Trasa viedla indiánskym územím a tak sa Bill vyznamenal aj tam - počet zabitých Indiánov nie je známy, no určite ide o desiatky. Keď vypukla vojna Severu proti Juhu, Divoký Bill sa pridal na stranu Severu k vojenským jednotkám, aj tu mal povesť dobrého strelca. Hickock vraj nikdy neminul cieľ. Po skončení občianskej vojny zostal aj Divoký Bill, ako mnoho ďalších, bez angažmá a tak sa dal najať ako armádny stopár v boji proti Indiánom. Ešte viac sa však preslávil ako hráč pokeru. Bol zdatným hráčom, no občas mu nešla karta a vtedy mal pripravené ďalšie eso - nabitý kolt. Tento argument bol účinný a s pomocou neho zhrabol Bill aj výhry, ktoré mu nepatrili. Stačilo obviniť súpera z falošnej hry a nechať ho tasiť kolt ako prvého. Tam si už Hickock poradil - bol rýchlejší a kto je rýchlejší, ten na Západe víťazil.

wildbill.jpg  wildbillhickock.jpg

O Divokom Billovi sa šírili správy o jeho vzťahu ku Calamity Jane, ďalšej rozporuplnej, no bezpochyby legendárnej ženskej postave Divokého západu. Vraj mali dokonca spolu dcéru. Tento fakt však nebol nikdy dokázaný. Navyše Divoký Bill bol vraj šarmantný, dobre stavaný chlap, 190 centimerov vysoký džentlmen, sen mnohých žien. Pritom Calamity Jane nebola v žiadnom prípade vzor ženskej krásy, často pila a bila sa rovnako dobre ako chlap.

calamity.gif  calamity_jugly.gif

Bill Hickock pôsobil aj ako ochranca zákona. Bol šerifom v Hays City. Zakázal nosiť zbrane, zabil zopár pištolníkov, no po afére, pri ktorej zabil štyroch vojakov z neďalekej pevnosti, musel mesto opustiť. V roku 1870 bol ochrancom zákona v Abilene v Kansase.
No a potom sa dal Divoký Bill na hereckú kariéru v kočovnom cirkuse, imitujúceho pomaly umierajúci Divoký západ. Avšak totálne prepadol. Jednoznačne nemal toľko talentu, ako na streľbu. A tak sa jedného dňa zbalil a odišiel do Black Hills, kde objavili zlato. Ako zlatokop Hickock šťastie nemal, ako hráč pokeru sa však uživil. Pôsobil v meste Cheyenne, zakrátko sa ale presunul do Deadwoodu, kde žilo dosť boháčov, ktorých Bill v pokeri hravo porazil, či už kartami alebo koltom a zhrabol prachy.

WildBillTexasJackBuffaloBill-500.jpg

Obrázok - Divoký Bill Hickock, Texaský Jack Omohundro a Buffallo Bill.

Takto nejako plynuli dni Divokého Billa. V tom čase Siouxovia s Čejenmi napráskali pri Little Big Horne Siedmej kavalérii generála Custera a táto udalosť (25. jún 1876) dlhé mesiace naplno zamestnávala verejnosť, samozrejme okrem zlata v Black Hills a osláv 100. výročia založenia Spojených Štátov. Hickockova sláva bola v tieni týchto udalostí a nikoho nenapadlo, že by mal nepriateľa.
A predsa. 2. augusta 1876 hral Divoký Bill ako každý deň poker, lenže tento pamätný deň sedel prvý a zároveň posledný krát z neznámeho dôvodu chrbtom otočený smerom k dverám, nie k stene, ako bolo jeho dlhoročným zvykom z obáv o svoj život. Jeho vrah Jack McCall dokonale zahral úlohu opilca, spiaceho na stole. Keď hra naberala obrátky, domnelý „opilec" sa zrazu prebral, nekompromisne pribehol k Billovi a zozadu ho strelil do hlavy. Hickock okamžite umrel. V rukách držal sériu kariet, ktorej sa odvtedy hovorí „Karta mŕtveho muža". Jeho vrah McCall sa potom pred súdom bránil tým, že Hickock kedysi dávno zastrelil jeho brata. McCall najskôr unikol spravodlivosti, zákony Západu ho oslobodili, neskôr však opitý v pevnosti Fort Laramie príliš táral, vraj on nikdy žiadneho brata nemal a Divokého Billa zabil, aby sa stal slávny. Súd v Yanktone tentoraz nemal zľutovanie a 1.marca 1877 McCall skončil na šibenici. Bill Hickock je pochovaný na cintoríne v Deadwoode a jeho hrob je dodnes turistickou atrakciou. A jeho osoba je dodnes legendou, námetom filmov a kníh.

marwoods_yard.gif

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štát má blízko k ďalším miliónom z Bašternákovho konkurzu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

Cynická obluda

Klérofašisti majú naponáhľo

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.


Už ste čítali?