Buffalo Bill

Autor: Vladimír Bis | 24.9.2007 o 8:01 | Karma článku: 11,35 | Prečítané:  4992x

Buffalo Bill, vlastným menom William Cody, sa narodil 26. februára 1846 v štáte Iowa neďaleko Le Clair. Cody bol jazdcom legendárneho Pony Expressu, lovcom bizónov, armádnym stopárom, šerifom a šéfom kočovnej Wild West show. Ale pozrime sa na jeho bohatý život postupne.

Buffalo Bill bol jedna z najznámejších osobností Divokého Západu a aj v jeho prípade platilo, že vykonal podstatne menej hrdinských činov, ako mu novinári či obyčajní ľudia pripisovali. Aj Bill však bol natoľko ješitný a samoľúby, že proti tomu nič nenamietal. Stal sa hlavnou postavou stoviek westernových románov a ani po 90 rokoch od jeho smrti sa na jeho popularite nič nezmenilo.

BuffaloBill.jpg  BuffaloBill5.jpg

V roku 1860 Bill pracoval ako jazdec poštovnej linky Pony Expressu a tam sa vyznamenal aj ako indiánobijca a tým, že doručil depešu po 500 kilometrovej ceste bez toho, aby vymenil koňa.
Bill túžil po vojenskej uniforme. Dal však matke sľub a až po jej smrti si mohol splniť sen a počas občianskej vojny sa stal armádnym stopárom Únie. Bol výborným strelcom, diplomatom a neskôr aj osobným priateľom hrdinu občianskej vojny, generála Custera či Divokého Billa.
William Cody nebol rodinný typ, no napriek tomu sa oženil. Už pár týždňov po svadbe však so svojím svadobným svedkom Divokým Billom odišiel do prérie, vrátil sa k povolaniu armádneho stopára a domov chodil len zriedka.

BuffaloBill12.jpg

BuffaloBill4.jpg

Willam Cody si svoju prezývku Buffalo Bill „poctivo" odmakal a skutočne zaslúžil. Za 18 mesiacov zabil asi 4200 bizónov. Bol to rekord a Bill nestál so založenými rukami a rozširoval svoj úspech, kde sa len dalo. Dosiahol tým veľkú slávu a hlavne zatienil skutočného rekordéra - Billa Tilgmana, ktorý zabil 7500 bizónov. Toto je však málo známy fakt a už vtedy samochvála robila z ľudí celebrity, ktoré si neváhali neprávom privlastniť prvenstvo. Buffalo Bill zabil za celú kariéru asi 40000 bizónov a tým prispel svojou troškou k ich úplnému vyhynutiu a tak nepriamo aj k neslávnemu osudu Indiánov. Okolo roku 1850 brázdili severoamerické prérie milióny bizónov, o necelých 30 rokov neskôr bielili prérie ich kosti (tie sa potom využívali ako hnojivo) a zostali ich len tisíce, no a v roku 1888 zostala na prériách necelá stovka bizónov. Mnohí farmári sa však neskôr pričinili o ich záchranu domácim chovom.

BuffaloBill6.jpg

Prečo Buffalo Bill kántril bizóny? Rozhodol sa za 500 dolárov mesačne zásobovať mäsom, bizónimi jazykmi a kožušinou bohatú smotánku na východe, ale aj železničných robotníkov. Železnica sa stavala z východu na západ a niekde v strede sa mali spojiť. Aj tu sa Bill preslávil. Prišiel náhodou na fakt, že nastala chyba v pláne, stred spojenia nebol vymeraný presne a železnice už stavajú súbežne. Bill so schopnosťami herca tento fakt teatrálne oznámil a pri slávnostnom spojení v Utahu si odhryzol aj on z koláča slávy.
Tá mu zachutila a v roku 1872 odišiel na východ, kde sa rozhodol založiť cirkusovú show, ktorá by v silne zromantizovaných scénach imitovala umierajúci divoký Západ. Najprv nezožal ktovieakú slávu, no nevzdával sa a neskôr viackrát obišiel svet (zastavil sa aj v Čechách) a na jeho show prichádzali králi a významní ľudia.
Jeho Wild West show mala mnoho zamestnancov - kovbojov, mexičanov a niečo vyše 50 siouxských Indiánov. Týchto nebol problém zohnať, nakoľko v rezerváciách mali biedny život a u Billa mali aspoň dostatok jedla a pravidelný finančný príjem. Buffalo Billa prezývali Pahaska (Dlhovlasý). Buffalo Bill získal do svojej show aj veľké hviezdy. Najžiarivejšou bol jednoznačne náčelník Siouxov Sediaci Býk, ktorý dostal povolenie opustiť rezerváciu a rezervačný agent si mädlil ruky, že Býk prestane podnecovať medzi Indiánmi pôvodný spôsob života. Mnohí obvinili Buffalo Billa, že robí obchody s indiánskou cťou, on sa ale obhajoval tým, že sa u neho majú lepšie, ako v rezervácii, kde živoria. Ďaľšími hviezdami show boli desperádo Texaský Jack, čarostrelkyňa Annie Oakley či na krátku dobu aj Divoký Bill Hickock.

WildBillTexasJackBuffaloBill-500.jpg  sittbill.jpg

Buffalo Bill z Býkovej prítomnosti významne profitoval, nakoľko ho predstavoval ako vraha generála Custera (Custerov vrah dodnes nie je známy, aj keď túto rolu po bitke pri Little Big Horne často pripisovali náčelníkovi Cheyennov Dážď v tvári, ktorý sa však obvineniam bránil). Aj tu sa však potvrdilo, že je jedno, či ide o belocha alebo indiána, známe osobnosti bývajú radi chválené a tak sa ani Sediaci Býk nijako extra falošnej úlohe Custerovho vraha nebránil. Sám to obhajoval tým, že získa viac peňazí pre svoj ľud a známy bol aj rozdávaním peňazí chudobným deťom z veľkých miest, pričom nehľadel na farbu pleti.

BuffaloBill7.jpg  BuffaloBill8.jpg

Buffalo Bill si vraj neskôr rád vypil, možno kvôli nie práve príkladnému rodinnému životu či smrti syna. Ktovie.
Každopádne zastávkami Wild West show v Čechách (Praha, Brno, Olomouc, Liberec) sa pomaly, ale isto završovala úspešná časť života Willama Codyho.
Zomrel 10. januára 1917 v Denveri na zlyhanie obličiek, starý, sklamaný neúspechmi posledných rokov a zdanlivo zabudnutý. Na jeho pohrebe sa však zišlo asi 1000 pamätníkov a obdivovateľov.

BuffaloBill9.jpg  BuffaloBill10.jpg

BuffaloBill11.jpg

BuffaloBill13.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Bašternákov majetok nie je "v bezpečí". Súd uznal nároky štátu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

Cynická obluda

Klérofašisti majú naponáhľo

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.


Už ste čítali?