Náčelník Joseph

Autor: Vladimír Bis | 17.12.2007 o 9:41 | Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1693x

Náčelník Joseph, vlastným menom Hin-mah-too-yah-lat-kekt alebo Thunder Rolling Down the Mountain, (1840-1904) bol z kmeňa Nez Perceov sa narodil vo Wallowa Valley v severo-východnom Oregone. Bol čestný muž, mal schopnosť viesť svoj ľud a neúnavne bojovať za jeho práva a spravodlivosť.

chiefjoseph.jpg  gibbonjo.gif

V roku 1873 sa vo Wallowe našlo zlato a z Washingtonu prišlo rozhodnutie, aby sa Nez Perceovia presunuli do novej rezervácie v Lapwai. Náčelník Joseph to odmietol. Zlato pritiahlo do kraja Nez Perceov mnoho vysťahovalcov i zlatokopov a zákonite vznikali potýčky medzi nimi a Indiánmi. Belošskí politici očierňovali vo Washingtone Nez Perceov, ako len mohli. A tak prezident nariadil odsun Nez Perceov do novej rezervácie. Dostali ultimátum vysťahovať sa do 30 dní. Náčelník Joseph namietal, že tento termín nie je možné stihnúť, no generál Howard mu pohrozil vojenskou silou a tak Joseph pochopil, že nemá iné východisko. Niektorí bojovníci však nabádali k boju, ale Joseph im radil, aby zachovali pokoj. Joseph sa ocitol v nezávideniahodnej situácii, na jednej strane ho ohrozovali belosi a na druhej na neho tlačil jeho vlastný zúfalý ľud. A rozhodol sa, že bude hájiť záujmy svojho ľudu. Onedlho pobili tretinu Howardových vojakov, tí však čoskoro prišli s obrovskou presilou, ale k boju nedošlo, lebo Nez Perceovia utiekli do hôr. Bolo ich dokopy asi 700, z toho vyše tretina bojovníkov. Títo potom viackrát zmiatli vojakov zo svojej stopy. Vedeli, že domov sa už nemôžu vrátiť a tak sa podľa vzoru Sediaceho Býka rozhodli utiecť do Kanady. Cestu im však nakrátko zahatal kapitán Rawn, no ušli mu k Big Hole. Aj tam však nenašli pokoj a plukovník Gibbon so svojími opitými vojakmi ich strieľal hlava - nehlava, ženy aj deti. Celkovo zabili asi 80 Nez Perceov, no padlo aj 30 vojakov, 40 bolo zranených, medzi ktorými bol aj plukovník Gibbon. Väčšine Indiánov sa podarilo utiecť, hŕstka bojovníkov však dorážala na Gibbonových vojakov. Tým ale prišiel na pomoc generál Howard. Vojaci už tušili, že Indiáni majú v pláne utiecť do Kanady a tak poverili generála Milesa, aby Nez Perceom zahatal cestu. Ten ich čoskoro dostihol a zaútočil. Indiáni tento útok odrazili, no mali veľké straty a keď zakrátko Milesovi dorazili posily, Joseph vedel, že ich osud je spečatený. Náčelník Biely Vták a zopár bojovníkov utieklo do Kanady, zvyšok sa však slobody nedočkal a boli presunutí do rezervácie v Kansase. Tam ich vyše 100 umrelo na rôzne choroby a tak ich presunuli do Indiánskeho teritória. Napokon Joseph ani tam nezostal a bol prevezený do rezervácie Colville v štáte Washington. Zomrel 21. septembra 1904, zlomený na duchu, sklamaný z belošskej civilizácie, nie však k nenávisti voči belochom.

fletchjo.gif  Giuseppe.jpg

Dajte mi slobodu - dovoľte mi slobodne putovať, slobodne zastať, slobodne pracovať, slobodne obchodovať, kde sa mi zapáči, slobodne si voliť vlastných učiteľov, slobodne vyznávať náboženstvo mojich otcov, slobodne rozmýšľať, hovoriť a konať podľa svojho - a podrobím sa každému zákonu alebo podstúpim trest."

jofull.gif  joold.gif

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štát má blízko k ďalším miliónom z Bašternákovho konkurzu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

Cynická obluda

Klérofašisti majú naponáhľo

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.


Už ste čítali?