Little Big Horn - časť tretia

Autor: Vladimír Bis | 25.6.2008 o 9:07 | Karma článku: 10,71 | Prečítané:  5521x

V deň 132. výročia bitky pri Little Big Horne vám prinášam tretie pokračovanie. Reno, Benteen a ich vojaci s obavami načúvali slabnúcej streľbe z Custerovho posledného bojiska. V tom, či majú ísť Custerovi pomôcť, boli nerozhodní, chceli vyčkať na zásobovaciu kolónu a ani vo sne ich nenapadlo, že ich hlavný veliteľ a druhovia sú po smrti. Na mieste sa už stihli zhromaždiť Indiánske ženy a deti, venovali sa svojmu hobby - dobíjali mŕtvoly a oberali ich o majetok. Bojovníci boli vo víťaznom ošiali, strieľali naslepo a zasahovali sa navzájom.

Ešte pred bojom radil stopár Mitch Boyer stopárovi Curleyovi:
Si ešte veľmi mladý a o boji veľa nevieš. Radím ti, aby si nás opustil a choď k iným vojakom, aby si im povedal, že sme všetci mŕtvy." Curley Boyera poslúchol a tak vo chvíľach, keď bol Custer už mŕtvy, zázračne unikol a keď dorazil na zásobovací parník Far West, povedal im slabou angličtinou o skaze Siedmej kavalérie, nikto mu však neveril.

3_curley.jpg

Obrázok: Curley

Po boji s Custerom sa niektorí bojovníci vrátili do tábora, pretože bitka už trvala viac ako 2 hodiny, mnohí sa ale presunuli k pahorku, kde sa opevnil Reno s Benteenom a začali ich ostreľovať, pretože získali muníciu a zbrane od mŕtvych Custerových vojakov. Pridal sa k nim aj Sediaci Býk. Ak si Indiáni mysleli, že Rena dostanú rovnako rýchlo, mýlili sa. Prepásli totiž vhodnú dobu, tesne potom, ako sa tam demoralizovaní vojaci vyškriabali. Vtedy by stačilo pár sto bojovníkov a víťazstvo by bolo ich. Teraz sa už ale Reno a Benteen opevnili, okolo 17:30 sa spojili aj so zásobami a tak jediný problém pre nich predstavovala čerstvá voda. Časť vojakov kopala nožmi plytké hroby pre mŕtvych kamarátov, časť ostreľovala Indiánov, časť nabíjala a časť bola vyslaná po vodu. Tieto misie sa ale skončili často smrťou, či zraneniami, pretože Indiáni spustili okanžite paľbu. Belochom sa však podarilo prečkať až do zotmenia. Až vtedy si trochu vydýchli, lebo Indiáni nikdy neútočia v noci. Veľmi depresívne však na nich vplývalo dunenie bubnov, výkriky a žiara tisícov horiacich ohňov. A tak vojaci aspoň zdokonaľovali svoje opevnenie, využívali pritom prázdne bedne od streliva či dokonca vaky s kukuricou a ovsom, či vrecia s bravčovým mäsom. Chceli sa čo najlepšie pripraviť na ďalší deň boja, lebo až podľa ohňov spoznali silu nepriateľa. Major Reno ale navrhoval opustiť bojisko a Varnum navrhoval aspoň vyslať zopár mužov, aby našli Terryho a Gibbona s odkazom, aby sa ponáhľali na pomoc. Napokon sa rozhodlo, že zostanú na bojisku, pretože sa bolo treba postarať o množstvo ranených a všetci boli po dvoch prebdených nociach na smrť unavení a zúfalo potrebovali spánok.

3_libbiegeorge_custer.jpg

Obrázok: Elisabeth a George Custerovci

Hneď ráno Indiáni opäť zahájili ťažkú paľbu, a čiastočne sa priblížili k vojakom, no straty mali obidve strany. Vojaci opäť vyslali skupinku k vode, no získali akurát ďalších ranených. Neskôr však Indiáni akoby strácali záujem o boj a tak boli skupinky vojakov vyslaných k vode viac úspešné. V popoludňajších hodinách sa vojakom objasnili dôvody slabnúceho Indiánskeho útoku. Ďalekohlady dôstojníkov hovorili o tom, že nastal ruch v tábore a Indiánky strhávajú stany a balia veci k odchodu. Sediaci Býk totiž nariadil zbaliť tábor. Historici sa dodnes dohadujú o príčine. Jedni hovoria o tom, že Sediaci Býk poslúchol svoju víziu, zvyšných belochov už nechal ísť svojou cestou a chcel sa venovať oslavám víťazstva, iné pramene hovoria o tom, že zvedovia Lakotov objavili ďalších vojakov (Terry a Gibbon) a z dôvodu vystrieľanej munície sa radšej Sediaci Býk rozhodol opustiť bojisko.

3_fourscouts-whitemanrunshim_hairymoccasin_curly_goesahead.jpg

Obrázok: Štyria zvedovia pri Custerovom hrobe - Belochom Prenasledovaný, Hairy Moccasin, Curley a Ide Vpredu.

Nech je ako chce, Reno s Benteenom s úľavou, no zároveň i s rešpektom, sledovali obrovský zástup Indiánov, ako postupujú k horám Big Horn. Tisíce a tisíce Lakotov a ich spojencov, najväčšie zoskupenie Indiánov, aké sa kedy na kontinente zišlo spolu. Indiáni potom zapaľovali trávu a tak údolie čoskoro zahalil hustý dym.
Reno medzitým zavelil k presunu obrannej čiary, pretože zápach mŕtvych koní už bol neznesiteľný a potom nariadil zistenie aktuálneho stavu. Benteen stratil zo svojej jednotky len 3 mužov, podobne pochodil McDougall, Godfrey a Weir. Moylan mal 8 mŕtvych, French 12 mŕtvych, rovnako ako McIntosh. Zo stopárov zahynuli Krvavý Nôž, Charlie Reynolds, Malý Statočný a Krátkochvostý Býk. Zahynul aj lekár Siedmej kavalérie, doktor Wolf. V čase, keď sa sumarizovali straty, dorazili k Renovi traja stratení - deRudio, Gerard, O'Neil a Jackson. Viac ako 24 hodín sa skrývali pod brehmi rieky a teraz vyčerpaní dorazili ku svojim. O deRudiovi naviac koluje historka, že uviazol v rieke, neďaleko však bola skupina bobrov, medzi ktorými deRudio splynul a tak unikol pozornosti Lakotov. Táto historka však postráda akúkoľvek logiku založenú na realite. Reno teda mohol konštatovať, že prišiel o 53 mužov a zaznamenal vyše 60 zranených. Mnohí z nich skončili ako invalidi.

3_custers-field-5.jpg

Obrázok: kosti na bojisku približne rok po bitke

Treba si ešte uvedomiť skutočnú úlohu Sediaceho Býka pri Little Big Horne, pretože mnohí mylne tvrdia, že plnil len úlohu akéhosi šamana. Býk sa síce zúčastnil boja len v jeho úvode, keď bol napadnutý tábor Hunkpapov a potom priamo nebojoval, no netreba zabúdať, že bol hlavným náčelníkom a teda všetci vojnoví náčelníci (Gall, Šialený Kôň atď.) podliehali jeho rozkazom. Navyše nikto neočakával od najvyššieho vodcu, že pôjde riskovať život, keď stovky mladých bojovníkov túžili po boji. Sediaci Býk bol teda duchovný vodca, obetoval svoje telo a postil sa, no zároveň bol hlavným veliteľom Indiánskej aliancie. Neskôr v rezervácii, keď sa navždy názorovo rozišiel s Gallom, bola statočnosť Sediaceho Býka spochybňovaná a Gall ho ohováral, kde sa dalo, aby si šplhol u belochov.

3_Old-custer-marker-2.jpg

3_LittleBigHorn.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Návštevníci u sv. Michala a spev Moniky (týždeň podľa Schutza)

Z radu kajúcnikov je exštátna tajomníčka zrejme vôbec najvýbušnejší materiál.


Už ste čítali?