Tecumseh (časť prvá)

Autor: Vladimír Bis | 15.12.2008 o 9:34 | Karma článku: 6,91 | Prečítané:  2535x

Na tom, že pôvodní obyvatelia Ameriky boli buď vyvraždení alebo odsúdení na živorenie v rezerváciách, sa podpísala nielen početná prevaha belochov či ich lepšia výzbroj, ale veľmi často aj nejednotnosť Indiánov a nedostatočná vytrvalosť na „bojovom chodníku". História nám hovorí len o veľmi málo prípadoch, kedy sa Indiáni spojili do významného zväzku. Jednou z najnádejnejších Indiánskych koalícií bola tá, ktorú začiatkom 19. storočia vytvoril náčelník Shawneeov - Tecumseh (Letiaca Hviezda).

Kto bol Tecumseh? Bol to Indián, ktorý mal možnosť spoznať civilizáciu belochov. Vďaka láske k vyše o 15 rokov mladšej beloške Rebecce Galloway sa naučil anglicky, zoznámil sa s literatúrou. Zakrátko požiadal osadníka Gallowaya - Rebeccinho otca - o jej ruku. Ten nebol proti svadbe, no mal len jednu podmienku. Aby sa Tecumseh vzdal Indiánskeho spôsobu života. Tecumseh pár dní uvažoval, no nakoniec sa - hoci s bolesťou - svojej lásky vzdal. Možno už v tom čase sa mu v hlave rodila myšlienka o veľkej Indiánskej republike... Rebecca sa nikdy nevydala a Tecumseh tiež prežil poslednú veľkú lásku (s prvou manželkou sa rozišiel, druhá mu zomrela). Prečo sa však Tecumsehovi v hlave zrodil veľký plán? S belochmi mal totiž zlé skúsenosti, zabili mu otca a dvoch bratov.

Tecumseh

Obrázok: Tecumseh

Koncom 18. storočia prenikali belosi na západ v takom počte, ako nikdy predtým. Začali prenikať aj za Missouri a Indiáni sa mohli len bezmocne prizerať. Svoju beznádej utápali v alkohole a zdalo sa, že ich trpký osud je spečatený. Evidentne potrebovali niekoho, kto by ich spojil a kto by im vlial novú nádej. A práve vtedy bol v správnom čase na správnom mieste prorok Tenskwatawa (Otvorené Dvere) - Tesumsehov brat - ku ktorému vraj počas tranzu prehovoril sám Veľký duch a pozýval Indiánov k návratu k starému spôsobu života a aby sa zriekli „ohnivej vody" (podobný systém sa opakoval o 80 rokov neskôr, kedy Pajutský šaman Wovoka rozdúchal plameň hnutia Tanec duchov).
Tenskwatawa získaval pre svoju svätú vojnu čoraz viac oddaných veriacich. Samozrejme, úspech mali mať len oddaní veriaci, čím sa Tenskwatawa ľstivo poistil pre prípad neúspechu.
Jeho brat Tesumseh ale zmýšľal viac prakticky a za niekoľko rokov dokázal mnohých demoralizovaných súkmeňovcov odpútať od alkoholu a dal im do ruky zbraň. Nie však na útočenie, ale na obranu svojej zeme. Situáciu znepokojene sledoval aj guvernér Harrison, ktorý mal za úlohu získavať ďalšie a ďalšie územia na západ od Ohia. Poznal však Tecumseha a vedel, že náčelník nebude zbrklo útočiť. A tak Harrison vyčkával.

William Henry Harrison

Obrázok: guvernér William Henry Harrison

Tecumseh veril, že dokáže vytvoriť mocnú Indiánsku ríšu. Od roku 1807 bol viac na cestách ako doma a získaval pre svoju koalíciu nové a nové kmene, často veľmi vzdialené od lovísk Shawneeov. Niektoré kmene prijali Tecumseha s otvorenou náručou, no niektorých myšlienka nenadchla. Siouxovia boli presvedčení o svojej neporaziteľnosti, začiatkom 19. storočia nevedeli o belochoch takmer nič a preto Tecumseha síce zdvorilo prijali, no povedali, že si zem ubránia aj sami. Podobne aj Šošoni neboli pre Tesumseha oduševnení, lebo ani oni, podobne ako Siouxovia, nemali vtedy o rozpínavosti belochov ani potuchy.
Na juhu však Tecumseh uspel. Creekovia a Seminolovia už zakúsili trpkú chuť belošskej expanzie a vedeli, že len mocný Indiánsky zväzok bude riešením ich situácie.
Ale ani samotný Tesumseh nemal komplexnú predstavu, proti čomu stojí. Nevedel, čo sa deje v Európe, nevedel o tisícoch ďalších Angličanov, Francúzov, Nemcov, Talianov či Poliakov, ktorí považovali Ameriku za svoj budúci domov.
Kmene, ktoré boli aj pred príchodom poľnohospodársky založené, napr. Cherokeeovia, mali šancu v nových podmienkach prežiť. Lovecký spôsob života (Sioux) však bol odsúdený na zánik.

Tecumseh však predovšetkým konal a jeho úsilie prinášalo výsledky. Pri ústí Tippecanoe do Wabash riveru začal od roku 1811 zhromažďovať bojovníkov všetkých kmeňov, ktorých získal pre svoju koalíciu a dúfal, že tak belochom dostatočne demonštruje Indiánsku silu. V tomto čase bolo pri Tippecanoe okolo 6000 bojovníkov, ale guvernér Harrison útok nepredpokladal. K dispozícii mal len okolo 900 vojakov. Indiáni skutočne neútočili, iba niekoľko desiatok ich prepadlo zopár rančov v pohraničí. Tecumseh sa za toto Harrisonovi ospravedlnil, požadoval však, aby sa všetci belosi stiahli z Indiánskeho územia. A potom Tesumseh odišiel znovu na cesty získať ďalšie kmene do svojho zväzu a zabezpečiť si aj podporu Angličanov.

(pokračovanie nabudúce)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Návštevníci u sv. Michala a spev Moniky (týždeň podľa Schutza)

Z radu kajúcnikov je exštátna tajomníčka zrejme vôbec najvýbušnejší materiál.


Už ste čítali?