Annie Oakley

Autor: Vladimír Bis | 11.2.2009 o 10:12 | Karma článku: 12,21 | Prečítané:  4677x

Annie Oakley bola spolu s Calamity Jane jednou z najlegendárnejších ženských postáv Divokého západu. Kým Calamity sa preslávila hlavne bezuzdným pitím a výtržnosťami, jemná a nenápadná čarostrelkyňa Annie dominovala na streleckom poli. Jej sláva postupne dosiahla také rozmery, že 32 rokov po jej smrti sa stala hlavnou hrdinkou románu, muzikálu i filmu.

Vždy však nemala na ružiach ustlané. Annie - vlastným menom Laura Moses - sa narodila v roku 1866 vo Willowele v Ohiu a už v mladých rokoch si potykala s puškou. Pomáhala živiť chudobnú rodinu a svoj úlovok kládla jednak na rodinný stôl, zvyšok predala. Keď svoj cieľ netrafila, rodina hladovala. Preto sa čoskoro vo svojom umení vypracovala k dokonalosti a čoskoro strčila do vrecka aj skúsených strelcov a lovcov. Vyhrávala jednu streleckú súťaž za druhou a pri jednej takejto súťaži spoznala aj svojho budúceho manžela - vtedy svojho protivníka, strelca Franka Butlera. Keďže aj Frank solídne strieľal a navyše bol obdarený manažérskym talentom, manželia sa čoskoro vydali na svoju prvú tour po amerických mestách, kde predvádzali svoju exhibíciu. Zakrátko sa o nich písalo v celej Amerike. V svojej show napríklad Annie odstreľovala na 20 krokov popol z horiacej Frankovej cigarety. A nikdy neminula cieľ.

Annie Oakley Annie Oakley

V roku 1885 vystupovali v New Orleans. V tom čase tam vystupoval aj Buffallo Bill so svojou Wild West Show. Keď sa to Annie dozvedela, zašla za Buffallo Billom, ktorý v nej zavoňal veľký prínos pre svoj cirkus a podpísala s ním zmluvu na pol roka. Annie Oakley sa rýchlo stala miláčikom publika, jednou z najväčších hviezd predstavenia a pravicu jej počas Wild West tour stisla aj waleská kráľovná a jej strelecké umenie obdivoval i náčelník Sediaci býk, ktorý istý čas v Codyho show pôsobil a ktorý jej dal meno Little Miss Shure Shot - Malá slečna istá rana. Počas turné po Európe Franka pri čísle s cigaretou vymenil nemecký cisár Vilém, na ktorom predviedla Annie presnú streľbu a aj jemu odstrelila popol. Čaro svojím vystúpeniam dala Annie hneď na úvod, kedy skromne prišla doprostred javiska, poklonila sa a poslala publiku vzdušný bozk. Vo svojom širokom klobúku a jelenicovom úbore vyzerala výborne. A potom začala strieľať na sklenené guľočky a hlinených holubov. Trafila aj 5 guľočiek, kým boli ešte vo vzduchu a svoje ciele triafala aj otočená za pomoci zrkadla. Jej najslávnejšim číslom však bolo zostreľovanie jablka z hlavy svojho psa - pudlíka Georgea.
Na konci predstavenia sa Annie opäť uklonila, opäť poslala publiku vzdušný bozk a jemne vykopla nohu.

Annie Oakley Annie Oakley

Počas zimných mesiacov, kedy Codyho show pauzovala, predvádzala Annie strelecké exhibície. Nikdy si nemusela pušky a strelivo kupovať z vlastného vrecka, pretože k nej boli štedrí sponzori, ale aj nekonečný zástup obdivovateľov.

Annie sprevádzala Buffala Billa s jeho cirkusom 26 rokov, až do roku 1911, keď ako 45-ročná ukončila streleckú kariéru. Nakoľko nikdy nemala deti, adoptovala si ich 8 a všetkým zabezpečila výborné vzdelanie. Na sklonku života sa utiahla do rodného Ohia. Zomrela 3. novembra 1926 v Greenville.

 

Annie Oakley

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Policajti dostanú nové testery. Drogy zachytia aj po niekoľkých dňoch

Výsledky na mieste budú orientačné. Nespokojný vodič môže ísť na laboratórne testovanie.

Cynická obluda

Viac detí na zabitie

Kotlebovci sa netaja, že plánujú zabíjať malé deti. Tak sa logicky snažia straty niekde kompenzovať.


Už ste čítali?