Pony Express - 2. časť (súčasnosť)

Autor: Vladimír Bis | 15.7.2011 o 11:48 | (upravené 15.7.2011 o 12:11) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1712x

V Európe združuje nadšencov European Pony Express association. V roku 1984 sa dalo v Čechách dokopy niekoľko nadšencov a milovníkov romantiky Divokého západu, aby o rok neskôr vyrazil na prvú trať (Stříbrná Lhota – Jihlava – Suchdol nad Odrou) prvý jazdec.

PONY EXPRESS V ČESKOSLOVENSKU

Prísaha Jazdca Pony Expressu znie:
Prisahám, že pokiaľ  budem jazdiť pre firmu Pony Express Co., nebudem nadávať, nebudem požívať alkoholické nápoje, nebudem vyhľadávať hádky a spory s ostatnými jazdcami  firmy, budem sa správať v každom ohľade čestne, budem si starostlivo plniť svoje povinnosti a mne zverený úsek trasy prekonám i za cenu straty života v termíne a limite, ako mi bolo určené. K tomu mi dopomáhaj Boh."

Dnes sa pravidelne každoročne konajú jazdy Pony Expressu. Jeden koniec je v Holandskom prístave Ommen, ktorý zabezpečuje prepojenie s Amerikou, druhý koniec v slovenskej dedine Seňa pri Košiciach. Smer jazdy sa mení každý rok, teda ak sa v roku 2010 išlo z Ommenu, tento rok tam celá európska vetva svoju misiu ukončí. Trasa jazdy súčasného Pony Expressu sa člení na jednotlivé vetvy a každá vetva má približne 100 kilometrov a delí sa na asi 20 kilometrové úseky. 26. ročník (11. ročník na Slovensku) štartuje v piatok  12. augusta o 6:00 v Seňi. Cez Košice je plánovaný prejazd o 8:00. Polnoc zastihne jazdcov niekde na Liptove. Na druhý deň 13. Augusta sú už súčasne pripravení jazdci na tzv. „južnej vetve". Začne to o 13:00 v Bratislave na Primaciálnom námestí, aby sa s jazdcami zo severnej vetvy stretli v Žiline a presne o polnoci sa odovzdá pošta českým kolegom na hraničnom prechode Makov - Bumbálka. Poľská trasa sa pripája v Čechách, Češi odovzdávajú poštu Nemcom, tí zas Holanďanom.
Do budúcnosti sa k trase Pony Expressu uvažuje o pripojení ďalších európskych štátov.

Jazdci Pony Expressu by nemali používať mobilný telefón ani iné elektronické komunikačné prostriedky.

Kosice 2006

HIERARCHIA

Šerif, Predáci vetiev, Jazdci, Postmaster.

Šerif je v danom štáte zodpovedný za celkovú organizáciu. Šerifom na Slovensku bol pre roky 2009 - 2012 zvolený pán Rudolf Vass z Košíc a počas konania slovenskej časti Pony Expressu kontroluje a dohliada na priebeh celej jazdy.

Každá vetva má svojho predáka, ktorý nesie zodpovednosť za svoju vetvu.

Počet jazdcov na jednom úseku nie je limitovaný. Ak jazdec jazdí na svojom úseku 3 roky, má nárok na tzv. „pracku" a bez jeho súhlasu ho nikto, ani šerif ani predák, nemôže na danom úseku vymeniť za iného jazdca.

Postmastrov je toľko, koľko je poštových úradov (na Slovensku je ich do desať) a podliehajú hlavnému postmastrovi. Poštový úrad je otvorený najmenej 3 hodiny pred plánovaným prejazdom Pony Expressu a postmaster tam prijíma od klientov poštu, ktorá má byť prepravená. Po príjazde Pony Expressu prevezme od jazdcov mochillu, odomkne zámky, on jediný okrem šerifa má kľúč a vytriedi si svoju poštu, ktorá geograficky patrí do jeho regiónu.

Chcete sa stať jazdcom Pony Expressu alebo hoci len vedieť niečo viac? Navštívte http://www.ponyexpress.sk

Pracka na opasku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štát má blízko k ďalším miliónom z Bašternákovho konkurzu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

Cynická obluda

Klérofašisti majú naponáhľo

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.


Už ste čítali?