reklama

Pony Express - 2. časť (súčasnosť)

V Európe združuje nadšencov European Pony Express association. V roku 1984 sa dalo v Čechách dokopy niekoľko nadšencov a milovníkov romantiky Divokého západu, aby o rok neskôr vyrazil na prvú trať (Stříbrná Lhota – Jihlava – Suchdol nad Odrou) prvý jazdec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

PONY EXPRESS V ČESKOSLOVENSKU

Prísaha Jazdca Pony Expressu znie:
Prisahám, že pokiaľ budem jazdiť pre firmu Pony Express Co., nebudem nadávať, nebudem požívať alkoholické nápoje, nebudem vyhľadávať hádky a spory s ostatnými jazdcami firmy, budem sa správať v každom ohľade čestne, budem si starostlivo plniť svoje povinnosti a mne zverený úsek trasy prekonám i za cenu straty života v termíne a limite, ako mi bolo určené. K tomu mi dopomáhaj Boh."

Dnes sa pravidelne každoročne konajú jazdy Pony Expressu. Jeden koniec je v Holandskom prístave Ommen, ktorý zabezpečuje prepojenie s Amerikou, druhý koniec v slovenskej dedine Seňa pri Košiciach. Smer jazdy sa mení každý rok, teda ak sa v roku 2010 išlo z Ommenu, tento rok tam celá európska vetva svoju misiu ukončí. Trasa jazdy súčasného Pony Expressu sa člení na jednotlivé vetvy a každá vetva má približne 100 kilometrov a delí sa na asi 20 kilometrové úseky. 26. ročník (11. ročník na Slovensku) štartuje v piatok 12. augusta o 6:00 v Seňi. Cez Košice je plánovaný prejazd o 8:00. Polnoc zastihne jazdcov niekde na Liptove. Na druhý deň 13. Augusta sú už súčasne pripravení jazdci na tzv. „južnej vetve". Začne to o 13:00 v Bratislave na Primaciálnom námestí, aby sa s jazdcami zo severnej vetvy stretli v Žiline a presne o polnoci sa odovzdá pošta českým kolegom na hraničnom prechode Makov - Bumbálka. Poľská trasa sa pripája v Čechách, Češi odovzdávajú poštu Nemcom, tí zas Holanďanom.
Do budúcnosti sa k trase Pony Expressu uvažuje o pripojení ďalších európskych štátov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jazdci Pony Expressu by nemali používať mobilný telefón ani iné elektronické komunikačné prostriedky.

Kosice 2006
Kosice 2006 

HIERARCHIA

Šerif, Predáci vetiev, Jazdci, Postmaster.

Šerif je v danom štáte zodpovedný za celkovú organizáciu. Šerifom na Slovensku bol pre roky 2009 - 2012 zvolený pán Rudolf Vass z Košíc a počas konania slovenskej časti Pony Expressu kontroluje a dohliada na priebeh celej jazdy.

Každá vetva má svojho predáka, ktorý nesie zodpovednosť za svoju vetvu.

Počet jazdcov na jednom úseku nie je limitovaný. Ak jazdec jazdí na svojom úseku 3 roky, má nárok na tzv. „pracku" a bez jeho súhlasu ho nikto, ani šerif ani predák, nemôže na danom úseku vymeniť za iného jazdca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postmastrov je toľko, koľko je poštových úradov (na Slovensku je ich do desať) a podliehajú hlavnému postmastrovi. Poštový úrad je otvorený najmenej 3 hodiny pred plánovaným prejazdom Pony Expressu a postmaster tam prijíma od klientov poštu, ktorá má byť prepravená. Po príjazde Pony Expressu prevezme od jazdcov mochillu, odomkne zámky, on jediný okrem šerifa má kľúč a vytriedi si svoju poštu, ktorá geograficky patrí do jeho regiónu.

Chcete sa stať jazdcom Pony Expressu alebo hoci len vedieť niečo viac? Navštívte http://www.ponyexpress.sk

Pracka na opasku
Pracka na opasku 
Vladimír Bis

Vladimír Bis

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žije v najmenšom bratislavskom sídlisku - Lamači a páči sa mu tam. Má rád rockovú muziku, prírodu, občas aj počítače a knihy. Zoznam autorových rubrík:  Divoký západLouis de FunesZáhadyŠport

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu