Pony Express - 2. časť (súčasnosť)

Autor: Vladimír Bis | 15.7.2011 o 11:48 | (upravené 15.7.2011 o 12:11) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1518x

V Európe združuje nadšencov European Pony Express association. V roku 1984 sa dalo v Čechách dokopy niekoľko nadšencov a milovníkov romantiky Divokého západu, aby o rok neskôr vyrazil na prvú trať (Stříbrná Lhota – Jihlava – Suchdol nad Odrou) prvý jazdec.

PONY EXPRESS V ČESKOSLOVENSKU

Prísaha Jazdca Pony Expressu znie:
Prisahám, že pokiaľ  budem jazdiť pre firmu Pony Express Co., nebudem nadávať, nebudem požívať alkoholické nápoje, nebudem vyhľadávať hádky a spory s ostatnými jazdcami  firmy, budem sa správať v každom ohľade čestne, budem si starostlivo plniť svoje povinnosti a mne zverený úsek trasy prekonám i za cenu straty života v termíne a limite, ako mi bolo určené. K tomu mi dopomáhaj Boh."

Dnes sa pravidelne každoročne konajú jazdy Pony Expressu. Jeden koniec je v Holandskom prístave Ommen, ktorý zabezpečuje prepojenie s Amerikou, druhý koniec v slovenskej dedine Seňa pri Košiciach. Smer jazdy sa mení každý rok, teda ak sa v roku 2010 išlo z Ommenu, tento rok tam celá európska vetva svoju misiu ukončí. Trasa jazdy súčasného Pony Expressu sa člení na jednotlivé vetvy a každá vetva má približne 100 kilometrov a delí sa na asi 20 kilometrové úseky. 26. ročník (11. ročník na Slovensku) štartuje v piatok  12. augusta o 6:00 v Seňi. Cez Košice je plánovaný prejazd o 8:00. Polnoc zastihne jazdcov niekde na Liptove. Na druhý deň 13. Augusta sú už súčasne pripravení jazdci na tzv. „južnej vetve". Začne to o 13:00 v Bratislave na Primaciálnom námestí, aby sa s jazdcami zo severnej vetvy stretli v Žiline a presne o polnoci sa odovzdá pošta českým kolegom na hraničnom prechode Makov - Bumbálka. Poľská trasa sa pripája v Čechách, Češi odovzdávajú poštu Nemcom, tí zas Holanďanom.
Do budúcnosti sa k trase Pony Expressu uvažuje o pripojení ďalších európskych štátov.

Jazdci Pony Expressu by nemali používať mobilný telefón ani iné elektronické komunikačné prostriedky.

Kosice 2006

HIERARCHIA

Šerif, Predáci vetiev, Jazdci, Postmaster.

Šerif je v danom štáte zodpovedný za celkovú organizáciu. Šerifom na Slovensku bol pre roky 2009 - 2012 zvolený pán Rudolf Vass z Košíc a počas konania slovenskej časti Pony Expressu kontroluje a dohliada na priebeh celej jazdy.

Každá vetva má svojho predáka, ktorý nesie zodpovednosť za svoju vetvu.

Počet jazdcov na jednom úseku nie je limitovaný. Ak jazdec jazdí na svojom úseku 3 roky, má nárok na tzv. „pracku" a bez jeho súhlasu ho nikto, ani šerif ani predák, nemôže na danom úseku vymeniť za iného jazdca.

Postmastrov je toľko, koľko je poštových úradov (na Slovensku je ich do desať) a podliehajú hlavnému postmastrovi. Poštový úrad je otvorený najmenej 3 hodiny pred plánovaným prejazdom Pony Expressu a postmaster tam prijíma od klientov poštu, ktorá má byť prepravená. Po príjazde Pony Expressu prevezme od jazdcov mochillu, odomkne zámky, on jediný okrem šerifa má kľúč a vytriedi si svoju poštu, ktorá geograficky patrí do jeho regiónu.

Chcete sa stať jazdcom Pony Expressu alebo hoci len vedieť niečo viac? Navštívte http://www.ponyexpress.sk

Pracka na opasku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?