Billy the Kid

Autor: Vladimír Bis | 11.4.2012 o 14:05 | (upravené 11.4.2012 o 14:11) Karma článku: 6,17 | Prečítané:  2782x

Billy the Kid, vlastným menom William Henry McCarty alebo tiež aj Henry Antrim sa narodil 23. Novembra 1859. Najväčšia polemika sa dodnes vedie ohľadom miesta jeho narodenia – mohla to byť Indiana, New York alebo dokonca Európa. O detstve malého Willama toho vieme veľmi málo. Snáď iba to, že sa už ako chlapec rád poflakoval po herniach či baroch a nasával atmosféru, ktorú vytváral nielen zápach alkoholu a cigariet, ale aj pot surových bezohľadných chlapov.

Billy však nebol primitív a preto je viacmenej záhadou, prečo na križovatkách života zahýbal mimo zákon. Vedel plynule po Španielsky a vraj krásne spieval. Mal talent na rôzne veci, napriek tomu zvolil v živote cestu desperáda. Nikdy nebol ženatý, za svoj krátky život však údajne stihol splodiť niekoľko detí, ktoré boli výsledkom jeho početných milostných románikov.

Okolo osoby Billyho the Kida samozrejme vzniklo veľa mýtusov. Jedným z nich je, že už ako 12 ročný zabil prvého človeka, len preto, že urazil jeho matku. Tento čin sa nestal, bolo to viackrát vyvrátené, hoci to niektoré literárne pramene uvádzajú.
Uvádza sa tiež, že Kid bol ľavák. Tento mýtus vznikol na základe známej fotografie, kde má puzdro od koltu upevnené na ľavej strane. Vysvetlenie je jednoduché – fotografia bola vyvolaná obrátene.

Billykid.jpg

Ako 16 ročný bol Billy zatknutý za krádež bielizne, po 2 dňoch však z väzenia utiekol. Čoskoro sa začne živiť ako zlodej koní, znovu je zatknutý, väznený, no opäť pri ňom stojí šťastie a z väzenia uniká.
Zakrátko sa údajne ulakomí na kožušiny, ktoré ukradne trom Apačom, ktorých nemilosrdne zabíja. Skutočnosť? Výmysel? Nevieme. Mýtusy sa šíria ako požiar po prérii a robia pomaly ale isto z Kida legendu.

Aby svoju povesť Kid počiarkol, prichádza ako 17 ročný do Lincolnu, kde sa zapletie do sporu dvoch podnikateľov s dobytkom Murphyho a Chisuma, ktorý bol známy pod názvom „Lincoln county war“. V tomto čase sa dobytok hojne kradol a bol to dobrý biznis. Niekedy boli zlodejí chytení, inokedy nie, niekedy boli obvinenia pravdivé, inokedy nie. Jedna strana obviňuje druhú a naopak, vášne stúpajú. Spor vyvrcholí tradične – prestrelkou. Kid pracoval pre rančera Tunstalla, ktorého dali Murphy s Chisumom zabiť a potom sa pustili aj do seba. Kid chcel pomstiť Tunstalla. Zaplietol sa do ich bitky. Pri nej zahynú aj mestský šerif Brady a jeho zástupca Hidman, ich vražda sa pripisuje práve Billymu. Na Kida bol okamžite vydaný zatykač. Situáciu si údajne prihoršil zastrelením vládneho úradníka Bersteina, ktorý Billyho pristihol pri krádeži koní v indiánskej rezervácii. Guvernér Wallace sľubuje Billymu amnestiu, ak bude vypovedať pred súdom a poskytne cenné info. Kid vypovedal, Wallace však sľub nedodržal. Kid preto urýchlene opustil Lincoln, presťahoval sa o nejakých 50 kilometrov ďalej, kde sa opäť živil krádežami dobytka. „Zarobené“ peniaze míňal v saloonoch. Život Billyho the Kida, ktorý spočíval z prestreliek, krádeží a pobytom v baroch, sa ale pomaly chýlil ku koncu.

 

billy-the-kid.jpg

2. novembra 1880 je zvolený za šerifa v Lincoln County známy „muž zákona“ Pat Garrett a okamžite sa vrhá po stope Billyho the Kida. Hoci boli kedysi spolu na jednej farme a do určitej miery sa i spriatelili, staré časy sú preč. Guvernér vypisuje 500 dolárovu odmenu za Kidove dolapenie a Garrett chce byť pritom. Jeho zvedovia čoskoro objavia stopu po Billym v pevnosti Fort Summer. Strážcovia zákona v prestrelke zabijú Kidovho pobočníka O’Folliarda, zvyšok desperádov však uniká. Príležitosť na reputáciu sa Garretovi naskytá čoskoro, 21. decembra 1880. Vystopuje Kida na opustenom ranči pri Stinking Springs, zabíja Kidovho pištoľníka Charlieho Bowdra a čoskoro zatýka aj samotného Billyho. Musí ho však dopraviť do Santa Fé a cestou ochrániť pred nahnevaným davom, ktorý chcel Kida lynčovať. Za svoju „kariéru“ si Billy pochopiteľne narobil aj množstvo nepriateľov. Spolu s ním musí dopraviť aj troch zločincov a tak je pre Garretta akcia viac ako nebezpečná. Ale podarilo sa mu to. Na rozsudok čakal Kid do 8. apríla 1881 a 13. mája mal byť obesený. 28. apríla však Billymu opäť prialo šťastie. Zabíja strážcov Bella a Ollingera a mizne preč. Na každom rohu visia zatykače na Kida – „Živý alebo mŕtvy“ - ktorý ruke spravodlivosti stále uniká. Nie však nadlho. Garrett ho vytrvalo prenasleduje a 14. júla napokon zastrelí na Maxwellovej farme. Slávu si však neužije, odmenu nedostane. Začnú sa šíriť klebety, že Kida zabil zákerne, že Billy nebol ozbrojený. Je to lož, no paradoxne na Kidov pohreb prichádzajú tisíce ľudí a oplakávajú mŕtveho pištolníka.

Pat Garrett je pôvodcom jedného mýtusu o Billym the Kidovi, ktorý bol údajne výbušnej povahy a odpudivého vzhľadu. Mnohí však o Kidovi tvrdili, že mal veselú, príjemnú a vtipnú povahu. Potvrdzuje to aj Kidova povesť úspešného sukničkára. Garrett však rozšíril mýtus, aby zvýraznil svoje zásluhy na jeho zabití a podčiarkol Kidovu nebezpečnosť.

 

JohnWesleyHardin-2.jpg

Tu však treba poznamenať, že Billy the Kid bol často v histórii zamieňaný – najmä jeho skutky - so zabijakom Johnom Wesley Hardinom (1853 - 1895). Kid bol proti tomuto texaskému teroristovi doslova neviniatkom. Hardin nemal problém zastreliť človeka napríklad za hlasné chrápanie, čím sa Kid „pochváliť“ nemohol. Hardin bol doslova nevypočítateľný, chladnokrvný zabijak. Číslo 21, ktoré je pri Kidovi uvádzané ako počet ľudí, ktorých zabil, je pri Hardinovi podstatne vyššie. Hoci sa pri pištolníkoch s obľubou uvádzajú počty zabitých (pričom sa tradične zdôrazní, že Indiáni alebo Mexičania v tomto čísle zahrnutí nie sú), nie je možné mŕtvych spočítať. Jedine, ak by pištoľník mal sústavne pri svojom boku „počítača mŕtvol“.

Ako to teda vlastne bolo s Kidovým zabíjaním? To už dnes nezistíme úplne presne, no je nesporné, ze Kid zabil Franka Cahilla, Joea Granta, Jamesa Bella a Boba Ollingera. Ďalšie jemu pripisované mŕtvoly boli však zabité v hromadnej prestrelke a tam je ťažko určiť vraha. Billy the Kid teda priamo v súboji zabil možno 8, možno 9 súperov. Akiste spáchal aj niekoľko vrážd, nebol ale typom ako Hardin alebo Jesse James, ktorí zabíjali v podstate bez problémov.

Billy the Kid teda opustil tento svet ako 21 ročný, za svoj krátky život však získal status známeho pištoľníka. Presné miesto telesných pozostatkov Billyho the Kida nie je známe, legenda hovorí dokonca o tom, že boli odplavené pri záplavách rieky Pecos v roku 1904.

Viac info o ďalších legendárnych pištolníkoch nájdete v mojej knihe Najväčší pištoľníci Divokého západu.

 

NajvacsiPistolniciDivokehoZapaduLittle.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Neveria covidu ani očkovaniu? Poďme sa porozprávať

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.

Cynická obluda

Klérofašisti majú naponáhľo

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Polopravdy a kontext

V očkovaní budeme vytierať dno rebríčka.


Už ste čítali?