Prestrelka pri O.K. Corrale

Autor: Vladimír Bis | 4.3.2013 o 8:18 | (upravené 4.3.2013 o 9:02) Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1629x

Prestrelka pri O.K. Corrale je jedným z najznámejších pištolníckych súbojov Divokého Západu. Trvala síce len niečo vyše tridsať sekúnd, no zapísala sa pevne do histórie, jej účastníci sa stali legendami a mestečko Tombstone, kde sa to všetko odohralo, žije dnes hlavne z tejto udalosti. Poďme sa teda prizrieť bližšie - kto, prečo, načo, s čím, kedy, ako....

O.K. CorralO.K. Corralhttp://en.wikipedia.org/wiki/Gunfight_at_the_O.K._Corral

Hlavnými protagonistami tejto prestrelky boli bratia Earpovci a Doc Holliday proti bratom McLauryovým a bratom Clantonovým. Ale prv, než sa stretli v priamom súboji, predchádzalo tomu rôzne provokovanie, slovné výzvy k súbojom, vzájomné nadávky, proste tak to už vtedy na Západe chodilo. A obidvom stranám išlo samozrejme o verejnú mienku a vládu nad mestečkom Tombstone. V meste vychádzali dvoje novín, jedny boli naklonené Earpovcom, tie druhé Clantonovcom. Toto mesto vzniklo a rýchlo sa rozrástlo krátko na to, ako bolo koncom sedemdesiatych rokov devätnásteho storočia neďaleko vrchu San Pedro objavené striebro. Tento objav čoskoro prinášal do mestskej pokladnice tučné zisky a okresnému šerifovi Johnymu Behanovi tučný plat. Bolo mu však jasné, že keď nebude mať priazeň bohatého farmára Ikea Clantona, rýchlo o lukratívne miesto príde. A tak tento úplatný šerif skákal, ako Clanton pískal.

Johnny Behan

Wyatt Earp

Počet obyvateľov Tombstone dosiahol za necelý rok takmer šesťtisíc. Objav stiebra prilákal do mesta aj desiatky dobrodruhov, pištolníkov, falošných hráčov, prostitútok, podvodníkov s pozemkami  či zlodejov. A s týmito živlami bolo treba urobiť poriadok. Na  takúto neľahkú úlohu nebol ale súci hocikto. Avšak v decembri 1879 pritiahli do mesta bratia Earpovci s rodinami. Zrejme ich prilákalo striebro či chceli kúpiť podiely v rôznych saloonoch, každopádne svoje konanie prikryli rúškom zákona. Vstúpili do služieb mestskej polície, s výnimkou tridsaťosemročného Jamesa, ktorý mal zmrzačenú ruku z čias občianskej vojny a v meste chcel skôr investovať. Tridsaťšesťročný Virgil Earp sa stal mestským maršalom na plný úväzok a tridsaťjedenročného Wyatta ustanovil za svojho zástupcu. Wyatt sa popritom ešte venoval podnikaniu a silu bratského zväzku posilnil dvadsaťosemročný Morgan, ktorý tiež našiel miesto mestskej polícii a ako ozbrojený spievodca dostavníka do Tusconu. Zdalo sa, že Earpovci sa dali definitívne na stranu zákona, tento image im však rozhodne nevylepšoval ostrostrelec Doc Holliday, impulzívny chlapík, ktorého sužovala tuberkulóza a alkoholizmus. Svoje pôvodné povolanie zubára už dávno zavrhol a do Tombstone prišiel skúsiť šťastie v kartách, čo bolo v tom čase jeho hlavnou obživou. Doc nedávno zachránil Wyattovi život pred nepriateľskou guľkou, Earp si túto službičku cenil a stali sa priateľmi.

Doc Holliday

Morgan Earp

Virgil Earp

 

Earpovci sa čoskoro dozvedeli, že kovboj Ike Clanton kšeftuje s dobytkom. Najprv predával zvieratá americkej vláde, ktorá zásobovala indiánsku rezerváciu San Carlos, potom sa však dal na výnosnejší biznis pre mesto Tombstone. A nie všetko, čo robil, bolo s kostolným poriadkom. Presnejšie, málo z toho... Bratia Ike a Billy Clanton spolu s Frankom a Tomom McLaurym nielen kradli dobytok, ale aj v meste vyvolávali výtržnosti a radi porušovali aj zákaz nosenia zbraní, ktorý vydali Earpovci. Čoskoro tieto konflikty prerástli v neskrývané nepriateľstvo. Bratia Earpovci mali nepriateľa aj v šerifovi Behanovi, ktorý bol vždy na strane Clantonovcov a nenávidel Wyatta, pretože mu prebral frajerku.

Všetko vyvrcholilo 26. októbra 1881. O jednej hodine v noci vošiel do saloonu Alhambra Doc Holliday, objavil tam popíjajúceho Ikea Clantona a vyzval ho na súboj. K tomu však nedošlo, pretože Ike tvrdil, že nie je ozbrojený. Na scéne sa zakrátko zjavili aj Wyatt a Morgan Earp, ale ani im sa nepodarilo Clantona vyprovokovať k streľbe.

Ike Clanton

Frank McLaury

 

Na druhý deň okolo poludnia sa zhromaždili bratia McLauryovi a Clantonovi na Fremont street neďaleko fotoateliéru a odkázali Earpovcom, že na nich čakajú. Earpovci v čiernych kabátoch kráčali ulicou a vzbudzovali rešpekt. Pridal sa k nim aj chladnokrvný Doc Holliday, Virgil Earp ho stanovil svojim zástupcom a podal mu brokovnicu. Zakrátko im zahatal cestu šerif Behan a odhováral ich, aby za kovbojmi nešli, že nemajú zbrane. Bola to lož, ktorú Virgil prekukol a povedal, že ich idú odzbrojiť. Tieto slová predniesol o pár minút aj bratom McLauryovcom a Clantonovcom. Tí však zbrane odovzdať neprišli, ale chceli ich použiť. Okamžite sa strhla prestrelka. Ako prvý zahynul Frank McLaury, ktorého dostal Wyatt. Morgan zasiahol Billyho Clantona, ale nezabil ho. Ike Clanton sa vrhol na Wyatta, ten sa ho však zbavil a Ike utiekol do blízkeho fotoateliéru. Tom McLaury dostal dávku z Hollidayovej brokovnice. Chvíľu sa potácal a padol na zem mŕtvy. Virgil Earp zatiaľ nestrielal, ale jedna zo striel ho zasiahla do stehna. Do rovnakého miesta to schytal aj Doc Holliday. Billy Clanton zasiahol do ramena Morgana Earpa, ten však paľbu opätoval a spolu s Wyattom to napumpovali do Billyho. Prestrelka sa po zhruba pol minúte skončila. Ak nepočítame Ikea Clantona, ktorý z prestrelky ušiel, jediný nezranený zostal Wyatt Earp. Neutrpel síce zranenie na tele, ale keď sa pušný prach po súboji rozplynul, okamžite musel čeliť žalobe, ktorá jeho s bratmi a Hollidayom obviňovala z úkladnej vraždy. Asi po mesiaci vyšetrovania boli oslobodení, no vášne neutíchli. Virgil Earp bol zakrátko postrelený, čo mu zmrzačilo pravú ruku, Morgan bol zastrelený, keď hral billiard. Za Earpovcov sa pomstil Wyatt a zniesol zo sveta niekoľko priateľov Clantonovcov a Franka Stillwella, zástupcu šerifa Behana, hoci Wyatt sa k tejto vražde nikdy nepriznal.

O prestrelke sa dnes šíria rôzne mýty, niektoré pramene uvádzajú dokonca presný počet striel, ktorý počas súboja padol. Niekto glorifikuje Earpovcov, iní ich zatracujú. Pravda bude zrejme niekde uprostred. Každopádne súboj pri O.K. Corrale písal históriu Divokého Západu.

Tom McLaury

McLauries Clanton

 

Zdroj obrázkov: http://en.wikipedia.org/wiki/Gunfight_at_the_O.K._Corral

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Poďme sa rozprávať, ako sa treba rozprávať o očkovaní

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.


Už ste čítali?