Louis de Funès - z baru do sveta filmu a divadla

Autor: Vladimír Bis | 5.4.2013 o 13:31 | (upravené 5.4.2013 o 13:42) Karma článku: 9,79 | Prečítané:  1495x

Louis de Funès hrával v bare Horizont každý deň až 12 hodín, nezarábal žiadne veľké peniaze, mohol však hovoriť o stálom príjme a to bolo v tom čase pre jeho život kľúčové. Za ušetrené peniaze sa prihlásil na jazzovú klavírnu školu, ktorú viedol v tom čase známy hudobník Charles Henry. A do tejto školy sa o deň po Louisovi prihlásila aj istá mladá žena, 28 ročná Jeanne de Maupassant, vzdialená príbuzná slávneho spisovateľa Guya de Maupassanta.

Louis de FunèsLouis de Funèshttp://www.defunes.fdb.cz/

Jedného dňa zbadala Louisa, ako hrá na klavíri a požiadala ho, aby jej dával súkromné lekcie. Louis odmieta, veď predsa nepozná noty, ale jedným dychom pozýva Jeanne na svoje večerné vystúpenie do baru Horizont. Pozval ju aj na večeru, pili šampanské a Louis neváhal siahnuť hlbšie do vrecka. Stretávali sa čoraz častejšie a bola jasné, že je to láska na prvý pohľad. Celé to však malo jeden háčik. Louis už bol 6 rokov ženatý a s manželskou Germaine Carroyerovou mali aj syna Daniela. Louisa síce ospravedlňuje, že v čase, keď začal dvoriť Jeanne už s Germaine nežil, ale stále boli manželia a tento stav nevyhovoval ani Jeanne, ani jej rodičom.

Louis a Jeanne Louis de Funès

Čoskoro však prišlo k stretnutiu Jeanne s Germaine, ktorá si už medzitým našla novú lásku a chceli sa čo najskôr zosobášiť. A tak rozvodu nič nebránilo. Na zámku Clermont-sur-Loire sa konali zásnuby Louisa a Jeanne. 20. apríla 1943 nasledovala svadba, avšak kvôli rozvodu už nie v kostole, čo bolo sklamaním hlavne pre Louisovu matku. Akonáhle vyšli šťastní novomanželia z radnice, museli sa stiahnuť do krytu, pretože bol vyhlásený letecký poplach. Svadobná hostina sa konala v jednej z reštaurácií neďaleko kostola Notre-Dame a jedlo údajne novomanželia platili na úver, keďže začiatok ich vzťahu sa niesol v znamení zložitej finančnej situácie. A tú bolo treba riešiť, nakoľko sa im 27. januára 1944 narodil prvý syn Patrick. Louis v tom čase už rok navštevoval herecký kurz Reného Simona. Nevie sa presne, čo ho k tomu viedlo. Hoci veľa čítal, do divadla nechodil. 30 ročný Louis síce prijímacie skúšky na kurz absolvoval úspešne, potom však hral len druhé husle a vynikali iní jeho spolužiaci. Kurz sa skončil a Louis si opäť sadá za piáno do baru, aby uživil rodinu. Jedno ráno sa vracia z baru a na stanici metra stretáva herca Daniela Gélina, ktorý bol najtalentovanejší na hereckom kurze. Gélinovi sa Funès ako herec pozdával a pozval ho do jedného predstavenia, ktoré režíroval. Louis mal rozpačité skúšky, ale samotné predstavenie zvládol bravúrne. Nasledovalo pozvanie do ďalšej divadelnej hry Malý šťastlivec, v ktorej dostal malú rolu. V roku 1946 sa o Louisovi prvýkrát zmienila aj tlač, bolo to po hre Thermidor.

Neľutujem, ako pomaly sa moja kariéra rozvíjala. Umožnilo mi to spoznať remeslo herca od úplných základov." - povedal Funès v jednom z neskorších interview.

Funesovci

Ubehnú celé roky a Louis vystrieda desiatky a desiatky vedľajších divadelných rolí. Dostal síce aj ponuku z rozhlasu, no divadlo ani film mu stále nepriniesli niečo, čo by stálo za reč. V roku 1949 sa Funèsovcom narodil druhý syn Olivier. Louis je pyšným otcom, no zároveň si robí starosti, ako užíví dve deti. Je rozhodnutý, že s pokusmi stať sa hercom skončí a aj jeho podporovateľ Gélin už prestáva dúfať v úspech. Okolo roku 1955 síce dostáva niekoľko hlavných rolí, takže konečne môže skončiť v nočnými šichtami v bare, ale o žiadne významné finančné prilepšenie sa nejedná. Ale v čase, keď už prestáva veriť, že na divadelných doskách prerazí, náhle uspeje vo svete filmu. A nie je to úspech hocijaký! Obrovské úsilie prináša svoje ovocie, časy hľadania sámého seba, obdobie depresií a sklamania sa končia. „Muž štyridsiatich tvárí za minútu" - tak ho volajú diváci na celom svete. Píše sa rok 1964, Louis de Funès má 50 rokov, prežíva obrovskú satisfakciu za roky driny a Stredozemné more obmýva brehy malého mestečka Saint-Tropez, ktoré sa Funès práve chystá presláviť po celom svete.

Louis a Jeanne

Zdroj: Jiří Žák - Louis de Funès - Lidé jsou komedianti, my jsme herci.

Obrázky: http://www.defunes.fdb.cz/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Poďme sa rozprávať, ako sa treba rozprávať o očkovaní

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.


Už ste čítali?