Divoký Bill sa stáva legendou

Autor: Vladimír Bis | 29.4.2013 o 15:56 | (upravené 12.6.2013 o 15:06) Karma článku: 7,46 | Prečítané:  895x

Občianska vojna trvala štyri roky, bola krutá, nemilosrdná a bratovražedná. Človek zo severu znenávidel človeka z juhu a človek z juhu znenávidel človeka zo severu. Nevinné ženy a deti, vypálené farmy, znásilnené dievčatá, pomstychtiví muži - to je len zlomok toho, čo vojenský konflikt priniesol.

V tom čase a ešte pár rokov po vojne nemal ľudský život a majetok žiadnu cenu. V tomto kontexte treba vidieť aj to, prečo sa zdrodilo toľko násilníkov, falošných hráčov, tulákov a zlodejov. Častokrát išlo o vojakov, ktorí po skončení vojny zrazu zostali bez angažmá. Vojna ich naučila násiliu a oni boli učenlivými žiakmi.

No aj počas vojny si Divoký Bill, popri povinnostiach stopára, našiel čas na lásku. Prežil krátky románik s modrookou brunetkou Susanne Moorovou, no povinnosti ich láske nepriali. Keď sa po vojne Bill usadil v Springfielde a spolu s priateľom Daveom Tuttom sa začal profesionálne venovať kartám, Susanna sa o ňom dozvedela a pricestovala za ním. Lenže veľmi sa sklamala. Bill k nej už takmer nič necítil... Ohrdnutá Susanna sa rozhodla dvoriť Daveovi Tuttovi, aby tým vzbudila Billovu žiarlivosť. Ibaže Divoký Bill už nachádzal väčšiu záľubu v kartách a istý čas už s Tuttom súperili o post nekorunovaného kráľa pokeru v Springfielde. A ich priateľstvo začalo chladnúť. Po čase Bill dokonca odmietal sadnúť s Daveom za jeden kartársky stôl. Až nadišiel deň, že Dave Tutt obvinil Billa, že mu dĺži tridsaťpäť dolárov. Bill tvrdil, že mu dĺži len dvadsaťpäť. A tak mu Tutt vzal hodinky so slovami, že mu ich vráti, keď dostane svojich tridsaťpäť dolárov. Bill sa nebránil, len ho požiadal, aby hodinky nenosil verejne, no Dave sa mu len vysmial...

Chýr o tom, že sa schyľuje k súboju, sa po Springfielde rýchlo rozniesol. Už od rána sa ľudia zhromažďovali na námestí a čakali, kým sa zjavia bojachtiví kohúti. A nečakali dlho. Okolo deviatej sa objavil Bill Hickok. Zakrátko spomedzi davu vykročil aj Tutt. Na rukách mal hodinky, od ich sklíčka sa odrážali slnečné lúče.

Dave, vráť mi hodinky!" - vyzval ho Bill. Tutt sa zasmial a ďalej sa približoval.

Dave, nechoď už bližšie, lebo budem strieľať!" - znovu ho varoval Bill, keď bol od neho približne päťdesiat krokov. O malú chvíľu Dave Tutt tasil kolt. Ale Hickok bol pripravený a tak námestím zazneli dva výstreli súčasne. Najprv sa zdalo, že ani jeden zo strelcov svoj cieľ nezasiahol, ale po pár sekundách sa Dave Tutt zvalil do prachu. Dostal ranu priamo do srdca. Súd prebehol čoskoro, označil Davea Tutta za útočníka a Hickoka oslobodil. A status legendy Divokého Billa sa ešte viac upevnil.

Wild Bill Hickok

O pár týždňov uzavrelo zopár chlapov stávku. Umiestnili na ulicu malý terč. Divoký Bill mal strieľať z pištole a jeho úlohou bolo celý zásobník trafiť do čierneho. Asi polovica chlapov stavila proti Billovi, polovica za. A práve títo urobili dobre. Bill mal presnú mušku. Zarobil peniaze a potvrdil svoju povesť pohotového a presného strelca. Samozrejme, aj táto udalosť sa do dejín zapísala v rôznych verziách. Zväčšovala sa vzdialenosť strelca od terča, zmenšovala sa veľkosť terča. No povesť o Divokom Billovi sa šírila rýchlo ako požiar na prérii.

Niekedy sa zdalo, že Divoký Bill doslova priťahuje problémy. Incident s tragickým koncom sa odohral v Jefferson City. Bill do tohto mesta prichádzal po dlhej a únavnej ceste a v saloone si chcel zvlažiť smädné hrdlo a dať niečo pod zub. Objednal si Whisky, keď ho oslovil neznámy muž:

Bol by som rád, keby si objednal Whisky aj mne!"

Bill nemal ani tušenie, že v miestnosti sa päť mužov dohodlo, že prvého, kto vojde do saloonu, vyprovokujú a zmlátia.

Whisky objednávam len priateľom a vy nie ste môj priateľ!" - pokojne reagoval Bill.

Chlap sa zarazil a dotknuto odpovedal:

Nedovolím, aby ma niekto beztrestne urážal!"

Po týchto slovách pristúpil k Billovi a chrstol mu do tváre obsah pohárika s Whisky. Bill vyťal mužovi silné zaucho. V miestnosti sa rozpútala prestrelka, ktorá trvala asi tridsať sekúnd. Na jej konci ležalo na zemi päť mŕtvych provokatérov a Bill s prestrelenou pravou rukou.

Wild Bill Hickok

Mesto Hays City vzniklo v roku 1867 a za dva roky si stihlo vydobiť popredné miesto na zozname, kde figurovalo násilie, pouličné bitky, hazardné hry, prostitútky či veľké peniaze točiace sa okolo dobytka. Hays City ležalo na križovatke obchodných ciest a tak bolo logické, že kovboji alebo cestujúci z dostavníkov tu hľadali po dlhých mesiacoch v prérii rozptýlenie a zábavu. A tá bola často bezuzdná, streľba v meste neutíchala od skorého rána do polnoci a každý deň sa strhla prestrelka, na ktorej konci ležal na zemi aspoň jeden mŕtvy... Majiteľom saloonov a herní takáto situácia vyhovovala, pretože kovboji utrácali peniaze ako na bežiacom páse. Húfy prostitútiek tiež mohutne žmýkali peňaženky drsných chlapov. Avšak mesto malo aj slušných občanov a tí sa na tento chaos už nedokázali ďalej nečinne prizerať. Spásu vytušili v osobe Divokého Billa a bez váhania mu ponúkli miesto šerifa. Tridsaťročný Hickok bol slávny, už vtedy obávaný strelec a vzbudzoval rešpekt. Na druhej strane sa stal terčom tých, ktorý túžili Divokého Billa pokoriť a postaviť si na tom pochybnú slávu. Hickok ponuku prijal a od prvej chvíle zavládol železnou rukou. Nechcel byť pasívnym šerifom, ale rozhodol sa aktívne predchádzať výtržnostiam. Pod drobnohľadom mal najmä tie podniky, v ktorých až pričasto dochádzalo k násiliu. A toto sa prirodzene nepáčilo majiteľom, ktorý išlo o jediné - o peniaze. To, či zahynul človek, im bolo ukradnuté. Hlavne, ak zaplatil a pokiaľ možno čo najviac.

Hickok nemusel dlho čakať a ako prvý ho na súboj vyzval istý Bill Mulvey. Bol to násilník, hazardný hráč, no predovšetkým opilec. Ľudia ho málokedy videli triezveho a keď si vypil, býval dotieravý a neznesiteľný. Jedného dňa sa tackal po ulici, strieľal z pištolí a vyvolával meno Divokého Billa. A ten zakrátko prišiel, aby ho zatkol. Bill Mulvey sa mu vysmial a namiestil pištol na Divokého Billa. Ten musel hrať vabank a osvietila ho spásonosná myšlienka. Pozrel sa ponad Mulveyho plece, akoby tam niekoho videl a povedal:

Nezabite ho chlapci, on len žartuje!" - riskoval Bill a vyšlo mu to. Opitý Mulvey skočil na lacný trik, čo sa mu stalo osudným. Divoký Bill mu uštedril guľku do hlavy.

 

Zdroj: Ladislav Švihran - Tichý chlapec z Illinoisu

Obrázky: www.tumblr.com, www.nndb.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Poďme sa rozprávať, ako sa treba rozprávať o očkovaní

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Polopravdy a kontext

V očkovaní budeme vytierať dno rebríčka.


Už ste čítali?