Louis de Funès - Žandár zo Saint-Tropez

Autor: Vladimír Bis | 13.5.2013 o 8:04 | (upravené 27.5.2013 o 9:09) Karma článku: 5,19 | Prečítané:  2093x

Keď bol Louis de Funès angažovaný do filmu Žandár zo Saint-Tropez, producenti filmu s ním uzatvorili zmluvu na 60 miliónov. Bola to však smiešna suma oproti astronomickým ziskom, ktoré séria o žandároch priniesla a do dnešného dňa prináša.

Žandár zo Saint-TropezŽandár zo Saint-Tropezhttp://www.csfd.cz/film/32107-cetnik-ze-saint-tropez/

 

Ako sa Funès dostal ku hlavnej úlohe? Ako prví boli oslovení v tom čase známi komici  Darry Cowl a Francis Blanche, ale obidvaja boli v tom čase zaneprázdnení, v úspech filmu príliš neverili a tak odmietli. Do tých čias boli filmy o policajtoch vo Francúzsku na okraji záujmu, ale režisér Girault sa nevzdával. Bojoval za Funèsa, až ho napokon získal. A Funès úlohu Cruchota rád prijal. Do úlohy jeho nadriadeného Gerbera sa napokon dostal Michel Galabru, s ktorým sa tiež pôvodne neuvažovalo. Tak sa začalo ich celoživotné priateľstvo. Galabru patril medzi málo Funèsových priateľov a natočil s ním sedem filmov. Funèsových podriadených tvorili menej známi herci a komici - Jean Lefebvre, Christian Marin, Guy Grosso a Michel Modo. K úspechu filmu určite prispela aj „crazy" rádová sestra v podaní France Rumilly.

Funès a Galabru

Saint-Tropez bolo v roku 1964 známe letovisko. Kým v zime malo sotva 10 tisíc obyvateľov, v lete tam chodilo na dovolenku mnoho obyvateľov Paríža a aj tých najznámejších celebrít. Hviezda prvej veľkosti Brigitte Bardot tam vlastnila vilu. A Louis de Funès sa tam cítil ako doma. Ak práve nehral, tak sa zaujímal o réžiu a o kameru. Vymýšľal nové scénky, nové nápady, ktorými by film obohatil. Mal dopodrobna premyslené každé gesto, každú mimiku tváre. A táto snaha bola korunovaná úspechom. Funès zastupuje rodinné hodnoty, každodenný život. Táto postava by mohla byť našim susedom alebo niekým z rodiny. Funès stvárnil bežného Francúza. Povolanie policajta si plní horlivo a snaží sa nezanedbávať ani svoju dcéru Nicole. Film je plný komických situácií (napr. polícia versus nudisti) a po jeho uvedení do kín burácali plné sály smiechom, pričom sa nenudili ani minútu. Je až neuveriteľné, že film baví aj po takmer päťdesiatich rokoch. Jednoduchý príbeh prepletený gagmi fascinoval diváka na celom svete, hoci v Amerike sa oslnivej popularity nedočkal.

V tejto úlohe som sa cítil šťastný. Bolo v nej všetko, celý život, všetci poskoci a ich nadriadení." - hovorieval Funès ešte dlhé roky po natáčaní. Znalcom komédie nemohlo uniknúť, že Funès bol ovplyvnený americkou groteskou. Veľkými vzormi pre neho boli Laurel a Hardy. Žandár zo Saint-Tropez katapultoval Funèsa do prvej ligy, v ktorej zostal až do smrti.

Úspech filmu v Československu umocnil aj geniálny dabing. František Filipovský v tomto filme exceloval a jeho výkon nezostal nepovšimnutý samotnou hviezdou filmu. Funès mu neskôr vzdal hold a Filipovského dabing dokonca ocenil ako najlepší, ktorý počul a vyzdvihol ho aj nad svoj hlasový prejav.

Sem se mi dívejte! Vždycky sem!" - legendárna Cruchotova hláška zabáva aj po rokoch.

Louis de Funès

Fenomenálny úspech Žandára zo Saint-Tropez zaskočil Funèsa i Galabruho, širokú verejnosť i kritikov a tak producenti začali okamžite po skončení natáčania uvažovať o pokračovaní. Táto prvá séria žandárov je medzi verejnosťou najviac obľúbená, pričom každý ďalší diel je mnohými považovaný len za odvar prvého a recyklovanie nápadov z tejto prvej série.

Zdroj: Jiří Žák - Louis de Funès - Lidé jsou komedianti, my jsme herci.

Fotky: http://www.csfd.cz/film/32107-cetnik-ze-saint-tropez/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Poďme sa rozprávať, ako sa treba rozprávať o očkovaní

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Polopravdy a kontext

V očkovaní budeme vytierať dno rebríčka.


Už ste čítali?