Louis de Funès - po Fantomasovi

Autor: Vladimír Bis | 16.8.2013 o 18:40 | (upravené 16.8.2013 o 19:02) Karma článku: 6,99 | Prečítané:  1410x

Louis de Funès žil v šesťdesiatych rokoch veľmi aktívnym hereckým životom, jeho pracovné vyťaženie bolo enormné. Počas trilógie Fantomas nezaháľal a stihol natočiť ďalšie tri filmy.

 

Pôžitkári (1965) sa veľkej odozvy nedočkali, o málo úspešnejšie dopadol Veľký flám (1966), no kráľom tejto trojice bol jednoznačne druhý diel Žandárov s názvom Žandár v New Yorku. Písal sa rok 1965 a polícia pod vedením veliteľa Gerbera (Michel Galabru) má za úlohu reprezentovať Francúzsko na medzinárodnom zjazde polície v New Yorku. Úloha to však nebude triviálna, pretože žandári nemajú potrebné jazykové znalosti a tak je Ludovic Cruchot poverený, aby kolegov týmto znalostiam priučil. Táto výuka vyvolá množstvo komických scén, o ktoré nie je vo filme núdza. Režisér Jean Girault varil z osvedčených ingrediencií, ktoré preslávili dielo Žandár zo Saint-Tropez a aj tentoraz sa divák bavil. Napríklad na scénke „My flowers are beautiful" alebo ako príde Funès do recepcie hotela v New Yorku a spustí „Do you speak English?" :-)

Po pomerne dobrom úspechu filmu Funès neoddychuje, ale v priebehu ďalších rokov usilovne natáča. Grand restaurant pána Septima, Senzačné prázdniny či Topiaci sa stebla chytá ale popularitu Fantomasa ani zďaleka nedosiahli a Tetovaný mal byť hitom, no nestalo sa tak. Starnúci Jean Gabin bol síce v tom čase ešte veľká hviezda, no mladší režiséri ho už neangažovali a Gabin týmto faktom čoraz viac trpel, čo sa prejavovalo na jeho nálade počas nakrúcania s Funèsom. Napriek tomu Tetovaný zaznamenal pomerne dobrú divácku odozvu. Režisér Jean Girault sa ale nevzdával a séria o Žandároch mala podľa neho stále čo povedať. Partia sa teda opäť stretla a v roku 1968 prišiel do kín Žandár sa žení. A Funès stále zvládal hektické tempo. HibernatusPiti piti pa, to boli celkom dobré filmy, ktoré stihol nakrútiť v rokoch 1969 a 1970. Diváci však o ne veľký záujem neprejavili. V tomto roku sa už premietala na filmových plátnach aj štvrtá séria Žandár vo výslužbe. V roku 1973 však bolo Louisovi zhora dopriaté zažiariť ešte raz. Film Dobrodružstvá rabína Jákoba, v ktorom bol Funès jedinou hviezdou, plní kinosály tak, že praskajú vo švíkoch. Toto dielo je však sprevádzané zložitou medzinárodnou politickou situáciou a natáčanie je negatívne ovplyvnené obvineniami z rasizmu a únosom lietadla. Udalosti sa Funèsa psychicky dotknú, veď on chcel len baviť divákov.... ale myšlienkami je už pri ďalšom filme. A tu si prvýkrát vyberie jeho životný štýl prvú daň. V marci 1975 prekoná infarkt myokardu, no o rok už točí Krídelko alebo stehienko.

rabbi jacob

Píše sa rok 1978,  Funèsove filmy sa hrajú v mnohých francúzskych kinách a publikum už začína byť trochu presýtené. Nikto netuší, že Funès má pred sebou posledných päť filmov, ktoré žiaľ mnohí zaradia medzi to najhoršie v jeho filmografii. Režisér Jean Girault jasne vidí pokles záujmu a preto sa snaží obnoviť zapadajúcu slávu Žandárov. Ale neuspel. Natáča sa predposledný diel Žandár a mimozemšťania, ktorý je pre mnohých už len trápnym pokusom nadviazať na dávne úspechy. Funès je z reakcií verejnosti rozčarovaný a čoraz viac sa uzatvára za múry svojho zámockého sídla, kde sa venuje ružiam a zeleninovej záhrade. Rozhovory poskytuje len výnimočne a na verejnosti sa objavuje len zriedka. Prejdú štyri roky a neuspeje ani posledný diel Žandári a žandárky, ktorý je vystavený nemilosrdnej kritike...
Umiera režisér Jean Girault, zakrátko aj Louis de Funès. Veľké diela francúzskej kinematografie však mnohých bavia aj po vyše polstoročí.

A nakoniec jedna zo scénok :)

Zdroj: Jiří Žák - Louis de Funès - Lidé jsou komedianti, my jsme herci.

Fotky: http://www.cinema-francais.fr/

rabbi jacob

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Policajti dostanú nové testery. Drogy zachytia aj po niekoľkých dňoch

Výsledky na mieste budú orientačné. Nespokojný vodič môže ísť na laboratórne testovanie.

Cynická obluda

Viac detí na zabitie

Kotlebovci sa netaja, že plánujú zabíjať malé deti. Tak sa logicky snažia straty niekde kompenzovať.


Už ste čítali?