Divoký Bill - kariéra hráča

Autor: Vladimír Bis | 18.9.2013 o 16:21 | (upravené 18.9.2013 o 16:28) Karma článku: 2,34 | Prečítané:  698x

Zdalo sa, že Bill vládne v meste Abilene železnou rukou. Vtedy však ešte netušil, že jeho dni v službe zákona pomaly spejú ku svojmu neslávnemu koncu... Hickok už nebol najmladší a postupne sa mu objavili aj zdravotné problémy.

Jedného dňa musel Divoký Bill krotiť Phila Coea, ktorý bol spolumajiteľom saloonu spolu s Benom Thompsonom. Patril k tým, ktorí nenávideli Billa a rozhodol sa, že nadišiel deň zúčtovania. Začal strieľať na ulici, aby marshalla privolal. A nemusel čakať dlho.

Hej, Phil!" - oslovil ho Hickok. „Čo to robíš? Prečo strieľaš?"

Áááále, pokúšal som sa zastreliť jedného psa!" - vymýšľal si Phil.

Musím ťa požiadať, aby si prestal!"

Tak s týmto na mňa nechoď!" - odsekol Coe.

Hickok sa k nemu začal pomaly približovať, aby ho odzbrojil. Lenže sotva sa Bill k nemu priblížil, Coe zahájil paľbu. Bol však zrejme rozrušený, možno opitý a preto nepresný. Hickok ale mieril presnejšie. Zasiahol Coea niekoľkými ranami do brucha a ten sa zvalil v bolestiach na zem.  Ibaže tým pre Hickoka nič neskončilo. Phil Coe mal okolo seba podporovateľov, desiatky besných Texasanov, ktorí sa každú chvíľu chceli vrhnúť na Billa. Ten bol ale v strehu, s nabitými koltami a pripravený zastreliť každého, kto sa na neho vrhne. Zrazu sa za ním ozval dupot kopýt. To mu prichádzal na pomoc jeho asistent a dobrý priateľ Mike Williams. Bill však mal nervy natoľko vybičované, že sa len refrexívne otočil a bez váhania pálil. Zasiahol Williamsa do hlavy... Keď zbadal, čo urobil, rozzúrený sa otočil k davu a hrozí, že zastrelí každého, kto okamžite nezmizne. Phil Coe sa tri dni trápil, až napokon zomrel. Mike Williamsa pochovali so všetkými poctami, ako muža, ktorý verne slúžil zákonu. Bill Hickok stál dlho pri jeho hrobe a smútil za priateľom. Ktovie, čo sa na tomto nešťastí podpísalo najviac, ale zrejme všetky faktory dokopy - Billova zvyšujúca sa nervozita, podráždenosť a zhoršujúci sa zrak. V Abilene sa končila dobytkárska sezóna a Divoký Bill, sklamaný z nešťastnej smrti svojho priateľa, odovzdal hviezdu marshalla so slovami, že si ju už nikdy viac nepripne...

Wild Bill

Zostal však bez pravidelného príjmu, a tak sa znovu oddal kartám. Sedel v saloonoch, kde trávil celé dni a noci. Čoraz viac siahal po fľaši. A zrak sa mu naďalej zhoršoval. Navyše americká vláda začala obmedzovať hazardné hry a tak klesli príjmy aj Billovi. 
A vtedy, v roku 1873, ho kontaktoval dávny priateľ William Cody, známy ako Buffalo Bill. Ale už to nebol ten stopár z občianskej vojny či zabijak bizónov. Codymu učarili divadelné pódiá. Rozhodol sa predstaviť umierajúci Divoký Západ ľuďom na Východe formou divadelnej hry. Oblečený bol podľa najnovšej svetovej módy, nosil dlhé vlasy a mal za sebou čerstvé úspechy na divadelných doskách. Predstavenie, hoci jednoduché a podrobené tvrdej kritike, malo ale nečakaný úspech u divákov a to najmä zásluhou prítomnosti slávneho Westmana. Cody sa však s prvými úspechmi neuspokojil a keďže v rodinnom živote mu to príliš neklapalo, rozhodol sa vo svojej show pokračovať a ísť ešte ďalej. Aby divadlo zatraktívnil, musel angažovať nejaké osobnosti. Prehovoril Divokého Billa, aby sa k jeho divadlu pripojil. Avšak toto obdobie Hickokovho života možno bez váhania označiť ako veľké fiasko. Ako herec totiž úplne pohorel... Nikdy nebolo isté, aký výkon predvedie. Keď mal svoj deň, dokázal pútavo hovoriť o živote v divočine a rozprávať zaujímavé historky. Inokedy ale sotva zo seba dostal súvislú vetu a problém mu robilo viesť aj jednoduché dialógy. Občas Billovi vadili silné svetlá reflektora a niekoľkokrát prerušil predstavenie, aby osvetľovača sprdol, že mu svieti do tváre. Raz dokonca do reflektora vystrelil z pištole. Ale diváci šaleli od nadšenia, pretože to považovali za súčasť predstavenia a Billovi nadšene tlieskali. Lenže pre Hickoka nebol New York svet, po akom túžil. Dal sa od priateľa Codyho nahovoriť len preto, aby zarobil peniaze. Ibaže medzitým sa v Black Hills našlo zlato a Hickoka už na východe nikto neudržal. Zatúžil po zlatých nugetoch a peniaze chcel získať ako zlatokop.

Zdroj: Ladislav Švihran - Tichý chlapec z Illinoisu

Obrázky: http://western.freeservers.com/w.b.hickok.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štát má blízko k ďalším miliónom z Bašternákovho konkurzu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

Cynická obluda

Klérofašisti majú naponáhľo

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.


Už ste čítali?