Divoký Bill - koniec sa blíži

Autor: Vladimír Bis | 14.10.2013 o 15:29 | (upravené 14.10.2013 o 15:35) Karma článku: 4,08 | Prečítané:  1370x

Na jeseň 1874 zakotvil Divoký Bill v meste Cheyenne. Keď tam dorazil, už tam bol zhromaždený dav zlatokopov, ktorý čakali na to, ako dopadnú vládne rokovania so Siouxami, keďže Black Hills boli na ich území. Na indiánsku zem stále belosi nemohli vstúpiť, pretože stále platila Laramijská zmluva z roku 1868. Čas si krátili kartami, pijatikou a poľovali na zvyšky bizónov a lovnej zveri.

Armáda mala zatiaľ príkaz nikoho do hôr nepustiť, pretože americká vláda sa snažila od Indiánov hory kúpiť a popritom hľadala spôsoby, ako zmluvu spochybniť. Lenže rokovania postupne stroskotali, Indiáni neboli ochotní Black Hills predať. Jednak im bola ponúknutá nízka suma - 6 miliónov dolárov - a okrem toho Black Hills boli srdcom indiánskeho územia, posvätným miestom. Pre Siouxov bolo taktiež nepredstaviteľné, že hory - kus zeme - môžu predať. Ako čas plynul, armáda bola stále menej dôsledná pri zadržiavaní zlatokopov a tak do hôr prenikalo čoraz viac dobrodruhov. Indiáni začali zúriť a bolo jasné, že konflikt je len otázkou času. Pre americkú vládu zostala jediná možnosť - ak Indiáni hori nepredajú, vezmú si ich američania násilím. Posledné roky totiž sužovala krajinu hospodárská kríza a nálezy zlata mohli pomôcť dostať Spojeným štátom dostať sa z mizérie. Navyše, čoskoro ich čakalo sté výročie nezávislosti a to sa predsa patrilo osláviť dôstojne.

Divoký Bill chcel tiež už vyraziť do hôr, no stále ešte prebiehali jednania vlády a Siouxov. Okrem sústavne zhoršujúceho zraku sa mu ohlásil ďalší zdravotný problém - reuma. Bill sa postupne menil a jeho správanie začalo byť úmerné veku. Už nebol ale taký impulzívny, mal 37 rokov a čoraz viac sa nechal oslovovať ako „Mr. Hickok", prezývku „Divoký Bill" totiž začal odmietať. Menil sa aj v tom, že začal dementovať historky o počte zabitých protivníkov, tieto počty znižoval a skracoval vzdialenosť od terča, zmenšoval svoje zásluhy. Obliekal sa ešte viac na úrovni, čoraz častejšie nosil tmavé okuliare a občas si vypomohol aj palicou.

Hickok

Čas čakania na zlato využil Bill aj inak. Rozhodol sa oženiť. Počas života vystriedal viacero žien, definitívne mu však učarovala až o jedenásť rokov staršia krasojazdkyňa Agnes Lakeová. Zopár rokov sa usiloval o jej ruku, až vdova napokon privolila. Svadbu mali 5. marca 1876 a ihneď odcestovali na dvojtýždňovú svadobnú cestu do St. Louis a Cincinnati. Bill tam nasľuboval svojej manželke, že bude boháč a po medových týždňoch sa vrátil na Západ. Agnes ho ale vtedy videla naposledy...

Bill sa už do Cheyenne nevrátil, ale usadil sa v rozvíjajúcom sa Deadwoode. Jednalo sa vlastne o jednu dlhú  bahnitú ulicu, kde bolo plno herní a saloonov a toto bol Billov svet.  Deadwood bolo peklo cez deň aj v noci a zišla sa tam tá najhoršia zberba, aká na Západe kedy existovala. Bitky a streľba tam boli každodenným javom. Opilci sa váľali v bahne, prostitútky ponúkali svoje služby na každom roku, v Čínskej štvrti sa fajčilo ópium, ktorému údajne neodolal ani Hickok. Okolo mesta si rozložili zlatokopi svoje tábory a húfne prenikali do Black Hills. Armáda už rezignovala a nevládala udržať poriadok. A Bill Hickok? Nejak sa mu zrejme nepozdávala zlatokopecká tlačenica a odchod do Black Hills stále odkladal. V Deadwoode bol váženým občanom, mnoho majiteľov saloonov ho pozývalo, aby bol ich stálym hosťom a hral karty práve u nich. Bill si vybral Saloon číslo 10, ktorý vlastnil Carl Mann. Bill stretol v Deadwoode aj veľa priateľov z mladosti a rôznych obdivovateľov, ktorí ho pozývali na drink. Stretol tam aj dávnu priateľku Calamity Jane. No tá už v súčasnom Billovi videla iba málo z dávneho Divokého Billa, pohotového pištolníka, ochotného kedykoľvek postaviť sa na stranu zákona. Niežeby teraz Bill išiel proti zákonu, ale keď čoskoro prišla ponuka na deadwoodského marshalla, odmietol. Trpká spomienka na smrť Mikea Williamsa z Abilene ho mátala do konca života...

A život Divokého Billa plynul, väčšinou pri kartách, no nezadržateľne sa blížil ku svojmu koncu... Odišiel ďalší z legendárnych pištolníkov.

Zdroj: Ladislav Švihran - Tichý chlapec z Illinoisu

Obrázky: http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_Bill_Hickok

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Poďme sa rozprávať, ako sa treba rozprávať o očkovaní

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Polopravdy a kontext

V očkovaní budeme vytierať dno rebríčka.


Už ste čítali?