Pred 31 rokmi zomrel Louis de Funès

Autor: Vladimír Bis | 27.1.2014 o 8:39 | (upravené 27.1.2014 o 8:48) Karma článku: 8,91 | Prečítané:  2768x

27. januára 2014 si pripomíname 31 výročie smrti Louisa de Funèsa. Neuveriteľné. 31 rokov. Filmy s Louisom v hlavnej úlohe bavia divákov dodnes. Hoci čas sa na nich podpísal a technika v nich je dnes skôr úsmevná, hlavná postava sa nezmenila. Je to profík a skvelý komik.  V januári 1983 nás opustil vo veku 69 rokov.

LouisDeFunes2.jpg

Funès bol silne veriaci katolík a podľa vlastných slov ho Ježiš sprevádzal od detstva a práve jemu vďačí, v nemalej miere, za úspechy v kariére.
V deň svojej smrti sa išiel postarať o svoje milované  ruže a povedal svojmu záhradníkovi: "V izbe sa nudím." O niekoľko hodín zomrel v nemocnici v Nantes. Osudným sa mu stal infarkt, bol to druhý v poradí. Jeho pohreb sa konal v kostole sv. Martina v Le Cellier, kde mali prístup len rodinní príslušníci a najbližší z okolia. Zo známych ľudí sa na pohreb dostala len Madame Valéry Giscard d´Estaing, rodinná priateľka. Jeho hrob (taktiež v Le Cellier) je veľmi skromný, ba až nenápadný.

Skupinka dobrovoľníkov, ktorí žijú v malej obci Le Cellier nachádzajúcej sa na západe Francúzska, sa rozhodli vzdať hold slávnemu komikovi Louis de Funèsovi a postarať sa o jeho pamiatku. Krátko na to, v januári 2013, vznikla asociácia s menom Musée de Louis, ktorej cieľom bolo zriadiť tejto významnej osobnosti  múzeum, práve v hercovom obľúbenom sídle Le Cellier, kde je aj pochovaný. Skupinka dobrovoľníkov (bez nároku na honorár) tvrdo pracovala a vlastnými rukami sa im napokon podarilo založiť  múzeum, ktoré nesie názov asociácie. Otvorili ho v júli 2013 a múzeum malo a stále má úspech, o čom svedčí počet návštevnikov:  vyše 5000 (za niečo viac než pol roka)! Múzeum okrem stálej expozície pravidelne usporadúva aj premietania najslávnejších, ale aj menej známych filmov, v ktorých Louis de Funès hral. Keďže ale priestory, ktoré asociácii poskytla obec na úvod, boli malé a návštevníkov čoraz viac, múzeum teraz stojí pred veľkým projektom- bude sa sťahovať do slávneho zámku Château de Clermont, kde Louis strávil časť svojho života. Keď sa múzeu podarí presťahovať do priestorov zámku, návštevníci si budú môcť vo väčších priestoroch  prezrieť expozíciu tvorenú autentickými predmetmi, ktoré priniesli napríklad aj Louisovi známi a obyvatelia obce. Niet pochýb, že v zámku, kde Louis žil, bude pre návštevníkov stále tak trochu prítomný.

Clermont_mongolfi_re_petite.jpg

Informácie o múzeu, ako aj fotky s ním spojené ( stránka je už dostupná aj v slovenčine a češtine) nájdete na www.museedelouis.org

No a keďže prostriedky múzea nie sú dostatočné a tiež nepomôže iba úcta voči Louisovi, asociácia skromne oznamuje všetkým fanúšikom Louis de Funèsa a komukoľvek, kto by mal záujem pomôcť a priložiť ruku k dielu, že je vyhlásený nový projekt, a to finančná zbierka, ktorú múzeum potrebuje ako soľ, práve z dôvodou rekonštrukčných prác a nového zariadenia múzea po presťahovaní do zámku v Clermont. Táto zbierkaje realizovaná prostredníctvom Kiss Kiss Bank Bank. Je aktuálna do 11. marca 2014. Prispieť môže ktokoľvek a akoukoľvek sumou. Cieľom je vyzbierať 10 000 eur, pričom pokiaľ tento cieľ nebude dosiahnutý, peniaze budú  darcom vrátené. A ešte malá poznámočka na záver: každý, kto venuje peniažky múzeu, dostane určitú  kompenzáciu J Celá akcia sa dá sledovať cez nasledujúci link:

http://www.kisskissbankbank.com/fr/projects/le-musee-de-louis-de-funes-s-installe-au-chateau-de-clermont

Informácie: Iva Ivaničová, dobrovoľníčka z  organizácie Musée de Louis

Fotky: SIPA pre časopis journaldesfemmes.com a crédit photo

2013-07-18_au_mus_e.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Poďme sa rozprávať, ako sa treba rozprávať o očkovaní

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Polopravdy a kontext

V očkovaní budeme vytierať dno rebríčka.


Už ste čítali?